Kalkulator remontu

Zieleń w mieszkaniu – formy prezentacji roślin

Rośliny są nieodłącznym elementem wystroju mieszkania lub domu – nie tylko ożywiają wnętrze i dostarczają wrażeń estetycznych, ale również pozytywnie wpływają na jakość powietrza, którym oddychamy. Wybranie odpowiednich roślin i stworzenie im warunków do rozwoju zapewni szereg korzyści wszystkim domownikom. 

  • Rośliny wykorzystując dwutlenek węgla, produkują tlen, dzięki czemu zwiększa się ilość tlenu w pomieszczeniu.
  • Rośliny doniczkowe zwiększają wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których są ustawione.
  • Niektóre rośliny zwiększają ujemną jonizację powietrza, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.
  • Kwiaty w pomieszczeniu działają na nas relaksująco i poprawiają samopoczucie.
  • Rośliny doniczkowe wykazują zdolność pochłaniania niektórych substancji chemicznych, które są emitowane przez przedmioty znajdujące się w naszych domach: tworzywa sztuczne, wykładziny, meble, kleje czy farby.

Poza tymi szerokimi korzyściami zdrowotnymi, roślinność wpływa także na wizualny odbiór przestrzeni, w której się znajdują. Istnieje wiele sposobów, aby w piękny i ciekawy sposób wyeksponować je w swoim mieszkaniu.

źródło: Pinterest

Donice i osłonki:

Nic tak pięknie nie zaaranżuje i nie udekoruje przestrzeni jak żywe rośliny umieszczone w oryginalnych doniczkach dekoracyjnych, ceramicznych, metalowych, wykonanych z betonu, lub koszy z naturalnej wikliny i trawy morskiej. W sklepach można znaleźć osłonki na doniczki, które dopasowuje się do konkretnego stylu i wystroju wnętrza. Dostępne są w wielu rozmiarach, aby można było postawić je zarówno w domowym zaciszu, jak i na zewnątrz – na balkonie lub tarasie. 

Wiklinowe osłonki to znak rozpoznawczy stylu Przytulne Scandi, bo nadają mu nieco boho i naturalny charakter. Betonowe donice znajdą zastosowanie w stylu Cozy Loft.

Kwietniki:

Niewielkie konstrukcje wykonane zwykle z metalu, drewna lub tworzywa sztucznego świetnie sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. Alternatywą będą też kwietniki podwieszane. Są to zazwyczaj rattanowe czy wiklinowe pojemniki, w których najlepiej sprawdzą się wiszące odmiany roślin. Mogą one też przybrać formę makramy, gdzie umieszcza się doniczkę w mocnej plecionce. Pamiętajcie, że nawet niepozorny kwiat w odpowiednio dobranej osłonce, który stoi lub wisi w odpowiednim miejscu potrafi zdefiniować charakter wnętrza.

Zielona ściana – mech chrobotek:

Zielona ściana to designerska, wertykalna dekoracja, która powstaje z mchu stabilizowanego, przyklejanego do odpowiednio przygotowanej, płaskiej powierzchni. Panele z mchem można zamontować bezpośrednio do ściany albo do specjalnej podkonstrukcji. Precyzyjna obróbka sprawia, że zachowują komplet swoich właściwości – od koloru, przez kształt, aż po fakturę – przez długie lata. Stają się poniekąd zatrzymane w czasie – nie rosną, ale też nie obumierają. Dzięki temu mech na ścianie prezentuje się świetnie bez konieczności podlewania, spryskiwania czy doświetlania. Jeśli szukasz wyjątkowego, nowoczesnego rozwiązania we wnętrzu i lubisz towarzystwo zieleni, a jednocześnie nie masz czasu lub energii na zabiegi pielęgnacyjne, mech chrobotek to rozwiązanie właśnie dla Ciebie.

Jeśli nadal szukasz ciekawego rozwiązania na użycie zieleni we wnętrzu albo po prostu wydaje Ci się, że czegoś mu brakuje, możesz umówić się na godzinną konsultację z architektem. Pomogę Ci dobrać dodatki, zdecydować w jakim kierunku pójść przy stylizowaniu Twojego wnętrza a całość nabierze wyjątkowego wyrazu.

źródło: Pinterest

Półki kwiatowe:

Pomysłowym rozwiązaniem na modną ekspozycję roślin doniczkowych we wnętrzach są też półki mocowane do ściany i sufitu. Najczęściej do ich wykonania wykorzystuje się metal i drewno. W sklepach z dekoracjami wnętrz znajdziemy szeroką ofertę kwietników w formie półek na pojedyncze rośliny albo większe, na których możemy umieścić cały zestaw zieleni. Kwiaty są na nich ustawiane jak książki – bezpośrednio na ich powierzchni lub w specjalnych stojakach, które są do nich na stałe zamocowane.

fot. Pinterest
fot. Pinterest
fot. Pinterest

Kwiaty cięte:

Kwiaty w domu to naprawdę piękny element dekoracyjny i jeden z najłatwiejszych sposobów na szybką odmianę wnętrza i dodanie mu świeżości. Kwiaty w domu to przyjemność dla oka i ducha i pomimo tego, że są one raczej krótkotrwałym elementem dekoracyjnym, to zdecydowanie ich obecność wpływa pozytywnie zarówno na wnętrze, jak i na nasze samopoczucie. Eksponując kwiaty cięte warto pomyśleć o ciekawym wazonie, który podkreśli piękno naszej kompozycji oraz charakter wnętrza.

Kwiaty we wnętrzu to jeden z ostatnich elementów, dzięki któremu nabiera ono indywidualnego charakteru. Jeśli jesteś na początku swojej przygody z remontem to zacznij od oszacowania kosztu zakupu wyposażenia i materiałów w zależności od wybranego stylu i standardu. Skorzystaj z kalkulatora. W mailu z oszacowanym kosztem otrzymasz również możliwość zakupu opracowanych list zakupowych z materiałami i wyposażeniem oraz projektu online.

Powiązane artykuły

TRENDY WE WNĘTRZACH

Istnieją dwie grupy trendów wnętrzarskich. Pierwsze charakteryzują się tym, że są długotrwałe i zostaną z nami przez dłużej niż jeden sezon.

czytaj dalej

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.1

Czyli podsumowanie cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego.

czytaj dalej

Jeszcze nie wybrałaś /-eś wymarzonego mieszkania?

Pobierz darmową checklistę do uzupełnienia i bądź przygotowana(-y) na mądry, świadomy i dobry wybór swojego miejsca na ziemi.