Kalkulator remontu

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.1

Czyli podsumowanie cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego. Przeprowadzając wiele rozmów z inwestorami odnośnie budżetów, tworząc projekty i listy zakupowe oraz prowadząc realizacje zaobserwowałam kilka prawidłowości, które mogą być dla Was przydatne przy tworzeniu Waszych kosztorysów.

Mity i fakty budżetu remontowego

CZY SZACOWAĆ KOSZT REMONTU W PRZELICZENIU NA M2 POWIERZCHNI?

Możemy zacząć od przeliczenia m2 powierzchni poprzez zastosowanie kilku stawek, żeby pobieżnie sprawdzić jak dana stawka wpływa na skalę wydatków, ale należy pamiętać, że po pobieżnej analizie należy dokonać szczegółowych wyliczeń na podstawie realnych założeń dotyczących planowanych prac.

Jakie pozycje należy wymienić zakładając budżet remontowy:
 • materiały wykończeniowe,
 • okładziny ścienne,
 • materiały na podłogę,
 • chemia budowalna i farby,
 • listwy sztukateryjne i przypodłogowe,
 • osprzęt elektryczny i oprawy oświetleniowe,
 • armatura i sanitariaty,
 • zabudowy stolarskie, meble,
 • wyposażenie RTV i AGD.
 • koszt pracy wykonawców i transportu.

O ile koszt zakupu podłogi można przeliczyć na podstawie m2 czyli jej koszt jest zależny od m2 mieszkania, tak zakup sprzętów AGD, armatury i sanitariatów jest niezależny od m2 powierzchni łazienki czy kuchni.

Na jednym z filmów na YouTube przedstawiłam porównanie takich samych kosztów dla mieszkania 40m2 oraz 80m2. Różnica kosztów nie była wcale dwa razy większa, jak podpowiada intuicja. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów zapraszam do obejrzenia filmu.

KTÓRE ZAKUPY POŻERAJĄ NAJWIĘKSZĄ CZĘŚĆ BUDŻETU?

Wszystko co wymaga zakupu w dużych ilościach

Ceny materiałów np. podłoga drewniana, płytki ścienne i podłogowe podawane są jako koszt zł/m2 i dopiero wartość pomnożona przez metraż danej inwestycji przedstawia koszt, jaki należy przyjąć do budżetu.

Drzwi wewnętrzne

możesz zakupić w wersji budżetowej czyli z marketu z wypełnieniem plastra miodu bądź wykonać u renomowanego stolarza wówczas cena wzrasta do ok 2-3 tyś zł. Nie bez znaczenia jest też ich ilość, jaka potrzebna jest na inwestycji więc nie zapomnij pomnożyć przyjętą wartość kosztu zakupu o ilość drzwi na danej inwestycji.

Sztukateria

czyli ozdoba ścienna, która wpisuje się w modny trend Modern Glam. Po zaplanowaniu sztukaterii na ścianach, przelicz mb potrzebne do ozdobienia ścian, dodaj koszt zakupu gzymsów, opasek okiennych i drzwiowych, listwy poziome i listwy na mniejsze podziały ścian, klej oraz uwzględnij koszt usługi montażu.

Elementy na zamówienie

czyli wszystko co jest niewymiarowe i nietypowe. Weryfikuj, czy możesz ograniczyć użycie nietypowych wymiarów na etapie projektowania układu funkcjonalnego. Stosuj modułowe wymiary szaf czy korpusów i wówczas pozostawiasz sobie możliwość zakupu gotowych mebli bez zatrudniania stolarza.

CZY 100 TYŚ ZŁ WYSTARCZY?

Tak, ale należy pamiętać, że trzeba realnie podejść do całego przedsięwzięcia, przygotować się na kompromisy, jeśli będzie taka możliwość to zaangażować bliskich i znajomych do pomocy. Czym mniejszy budżet tym jeszcze bardziej skrupulatnie podejdź do tworzenia budżetu, aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków.

Decydując się na pomoc projektanta, ustal kwotę, jakiej nie chcesz przekroczyć. To zadanie projektanta, aby dostosować projekt do Twojego budżetu,  a nie odwrotnie. Jeżeli Twoje oczekiwania względem budżetu będą nierealne, projektant powinien Cię o tym poinformować a następnie powinniście ustalić następne kroki, czyli zdecydować się na kompromis jeśli chodzi o oczekiwania bądź podnieść budżet na realizację.

Ja sama przygotowałam budżet na zakup materiałów i wyposażenia do kawalerki za rekordowe 18 tyś zł jak i tworzyłam projekt gdzie w tym samym czasie wybieram za tą kwotę samą armaturę.

PRZEKROCZĘ BUDŻET?

Tak, jeśli nie przygotujesz się odpowiednio do wydatków bądź nie pozbędziesz się niedostępnych w danym budżecie oczekiwań. Dlatego tak mocno zachęcam do tworzenia list zakupowych, budżetu, zbierać oferty i wprowadzać realne dane do kosztorysu. Jest kilka sposobów, żeby temu zaradzić.

 • Stwórz listę zakupową na podstawie cen podanych w miejscach, gdzie chcesz realizować zakupy oraz na podstawie wycen przedstawionych przez wykonawców. Należy zrobić to odpowiednio wcześniej, nim zacznie się sam remont.
 • Po stworzeniu listy zakupowej trzymaj się założonych kwot na daną pozycje. Pamiętaj, że jeśli będziesz zmieniał wartość zakupu jednej pozycji, to o taką kwotę musisz zmniejszyć budżet w innej.
 • Bądź konsekwentny w swoich wyborach. Nie zmieniaj zdania w zależności od zachcianek, ponieważ trudno będzie uzyskać oczekiwany efekt w projekcie oraz utrzymać budżet w ryzach.
 • Nie wszystko złoto co się świeci. Wystylizowane zdjęcia na IG i Pinterest wymagają dużej ilości pracy, często więcej niż jednej osoby. Nie ulegaj złudzeniu, że od osiągnięcia takiego efektu dzieli Cię konkretny, jeden produkt, który spowoduje, że Twój budżet znacząco się skurczy bądź co gorsza, po jego zakupie możesz ten budżet przekroczyć.

W kolejnych wpisie część druga z kolejną porcją rad, które pomogą CI odnaleźć się w chaosie remontowym i ułatwią Ci dokonywanie wyborów i tworzenie budżetu.


Przypominam również o narzędziu, które przygotowałam, żeby ułatwić Ci oszacowanie zakupu materiałów i wyposażenia w zależności od wybranego stylu. Możesz wejść bezpośrednio poprzez LINK

Powiązane artykuły

TRENDY WE WNĘTRZACH

Istnieją dwie grupy trendów wnętrzarskich. Pierwsze charakteryzują się tym, że są długotrwałe i zostaną z nami przez dłużej niż jeden sezon.

czytaj dalej

Jeszcze nie wybrałaś /-eś wymarzonego mieszkania?

Pobierz darmową checklistę do uzupełnienia i bądź przygotowana(-y) na mądry, świadomy i dobry wybór swojego miejsca na ziemi.