Kalkulator remontu

KOLEJNOŚĆ ZAKUPÓW PRZY WYPOSAŻENIU WNĘTRZ

Czyli jak przysłowiowo nie “pójść z torbami”…
Dobrze zaplanowane i przemyślane zakupy materiałów wykończeniowych i wyposażenia to połowa sukcesu w całym procesie związanym z remontem mieszkania czy pomieszczenia. Uporządkowanie listy zakupowej zaczynamy od ustalenia priorytetów.

Czym są priorytety zakupowe i na jakiej podstawie nadawać stopień ich ważności? 

Najważniejsze wydatki to te, które są niezbędne, żeby zakończyć proces remontowy. Są elementami stałymi, najczęściej najdroższymi w całym procesie, a ich brak może spowodować zatrzymanie prac wykończeniowych.

Aby pomóc Ci w uporządkowaniu procesu remontowego, przygotowałam dla Ciebie listę priorytetów zakupowych. Mam nadzieję, że pomoże Ci ona w zapanowaniu nad zakupami:

PRIORYTET I
Materiały na ściany i posadzki oraz zakup drzwi. 

Pierwsze prace stanowią dostosowanie lokalu do nowej aranżacji, usunięcie i postawienie nowych ścian oraz położenie gładzi. Należy odpowiednio wcześniej zakupić materiały na okładziny ścienne oraz te, które są niezbędne do ułożenia podłóg.

Drzwi ukryte i drzwi przesuwne w kasecie wymagają wcześniejszych dostaw części elementów, które montowane są w czasie realizacji prac brudnych. Dlatego zamawiamy drzwi na początku całego procesu, ale również ze względu na długi czas oczekiwania na realizację zamówienia.

PRIORYTET II
Wyposażenie łazienki i WC

Rozkładamy łazienkę na czynniki pierwsze i zamawiamy stelaże podtynkowe, płytki ścienne, gres, armaturę i sanitariaty. Wszystkie elementy tego pomieszczenia powinny się znaleźć wysoko na liście priorytetów.

Dodatkowo, jeśli zaplanujesz wcześniejsze zakupy, zachowasz możliwość wybrania produktów z szerszego asortymentu i nie będziesz zmuszony wybierać akurat tego, co jest dostępne od ręki.

PRIORYTET III
Zabudowa meblowa i elementy stolarskie na wymiar

Ze względu na długi czas oczekiwania na realizację, zamówienie należy składać jak najwcześniej. Zwłaszcza, jeśli planujesz wykonać zabudowę mebli kuchennych u stolarza. Kuchnia jest sercem domu i oczekiwanie na realizację zlecenia może być mocno frustrujące i czym wcześniej złożysz zamówienie, tym lepiej dla zachowania terminowego zakończenia prac.

PRIORYTET IV
Elementy nietypowe, na zamówienie

Czyli wszystko, co nie jest dostępne od ręki, wymaga ustaleń z wykonawcą oraz czasu na realizację. Pamiętaj, że na rzetelnych wykonawców się czeka i aby skorzystać z ich usług należy zarezerwować miejsce z dużym wyprzedzeniem.

PRIORYTET V
Sprzęt RTV i AGD, Osprzęt, Oświetlenie podstawowe, Wyposażenie kuchni

Przed montażem kuchni musisz mieć już wybrane, zamówione i dostarczone sprzęty do zabudowy jak również baterię i zlewozmywak. Aby nie błądzić w ciemnościach musisz, również wyposażyć mieszkanie w oprawy do podstawowego oświetlenia. Pamiętaj również o zakupie osprzętu elektrycznego.

PRIORYTET VI
Meble wolnostojące i oświetlenie dekoracyjne

Czyli wszystkie elementy, które nie wpływają na zatrzymanie całego procesu remontowego, ale mają ogromny wpływ na komfort użytkowania przestrzeni. Sofa, kanapa. stół, krzesła, szafka RTV, meble do sypialni, materac czy meble do pokoju dziecka. Tutaj priorytet każdy z nas nadaje indywidualnie, bo co rodzina to inny sposób funkcjonowania i inne potrzeby. 

PRIORYTET VII
Dekoracje

Rozumiem, że to najprzyjemniejsza część wyposażenia wnętrz, ale tę kategorię zakupową polecam zostawić na koniec. Nie ma nic gorszego, jak zaopatrzenie się w nowy komplet poszewki na pościel i poduszki, kosztem braku funduszy na materac. Jeśli wszystkie zakupy z wymienionych wcześniej priorytetów zostaną zrealizowane, wówczas bez wyrzutów sumienia zatrać się w szaleństwie zakupu dodatków. Jeśli nie, wróć do listy i sprawdź, czy nie należy zakupić czegoś, co jest bardziej niezbędne w Twoim mieszkaniu.

Jestem pewna, że lista przygotowana wg wymienionych priorytetów pomoże Ci w lepszej organizacji planów zakupowych. Dzięki niej unikniesz nieprzyjemnych rozczarowań oraz zachowasz poczucie kontroli przy kolejnych wydatkach.

Dodatkowo sprawdź harmonogram, który pomoże Ci zaplanować remont i zapanować nad budżetem.


Jeśli chcesz sprawdzić narzędzie, które stworzyłam, żeby ułatwić proces ustalania budżetu i liczenia kosztów zapraszam Cię tutaj. Dowiesz się, na jakie wydatki należy się przygotować, w zależności od rodzaju stylu, w jakim chcesz wykończyć swoje mieszkanie.

Powiązane artykuły

TRENDY WE WNĘTRZACH

Istnieją dwie grupy trendów wnętrzarskich. Pierwsze charakteryzują się tym, że są długotrwałe i zostaną z nami przez dłużej niż jeden sezon.

czytaj dalej

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.1

Czyli podsumowanie cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego.

czytaj dalej

Dowiedz się, jak zarządzać budżetem remontowym, aby realizować swoje projekty bez przekraczania kosztów.

Zapisz się na listę oczekujących na KURS ONLINE, aby być pierwszą/-ym, która/-y dowie się o terminie przedsprzedaży oraz specjalnych promocjach!

Jeszcze nie wybrałaś /-eś wymarzonego mieszkania?

Pobierz darmową checklistę do uzupełnienia i bądź przygotowana(-y) na mądry, świadomy i dobry wybór swojego miejsca na ziemi.