Kalkulator remontu

Remont łazienki – jak zrobić to dobrze i tanio?

Czy Twoja łazienka swoje czasy świetności ma już dawno za sobą i nieuchronnie czeka ją całkowita metamorfoza? Chcesz wykonać remont łazienki i potrzebujesz praktycznych rad, które pomogą Ci w przemianie tego pomieszczenia? Sprawdź artykuł, który pomoże Ci w realizacji Twojego planu czyli remont łazienki w pytaniach i odpowiedziach.

Czy remont łazienki zawsze oznacza kucie płytek i zmianę instalacji?

Z pewnością remont łazienki kojarzyć Ci się może z największym bałaganem, brudem ale i dużymi uciążliwościami. W zależności od tego, jakie prace są wymagane w Twojej łazience oraz jaki zakres remontu jest wymagany można podzielić remontu na te gruntowne przebudowy i powierzchowne metamorfozy. 

W przypadku gruntownego remontu łazienki zaplanuj prace takie jak skucie płytek, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej spowodowaną zmianą lokalizacji głównych sprzętów np. przesuniecie lub dodanie umywalki, zmianę wanny na prysznic etc., zmianę instalacji grzewczej – przesuniecie grzejnika oraz zmiany w instalacji elektrycznej (dodanie lub przesuwanie gniazdek oraz lamp). Taki zakres remontu łazienki oznacza dużo pracy i wyłączenie tego pomieszczenia z użytkowania na co najmniej kilka dni a nawet tygodni. 

Można jednak przeprowadzić remont łazienki tylko w formie prostszej metamorfozy. Wtedy płytki zostają te same lub malujemy je specjalnymi systemami do płytek. Np. Tikkurilla

Możesz wymienić stare sprzęty – całą miskę WC lub deskę, brodzik, wannę oraz wszystkie baterie – pozostawiając ich typ (jeśli bateria sztorcowa to taka musi zostać) i lokalizacje. 

Do takiej metamorfozy łazienki należy też zawsze poprawa oświetlenia. Często proponujemy zamianę lampy górnej na model z kilkoma źródłami światła.

Jak przygotować się do remontu łazienki?

Aby sprawnie przeprowadzić remont łazienki musisz bardzo dobrze przygotować inwentaryzacje. Określić wymiary pomieszczenia, poznać przebieg instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz sprawdzić możliwości ewentualnych zmian. Aby podjąć dobre decyzje, co do zakresu remontu warto skonsultować się z wykonawcą, któremu chcemy ten remont powierzyć. Jeśli chcesz przesunąć grzejnik, dodać umywalkę lub zmienić lokalizację toalety musisz wiedzieć, czy nie ma żadnych przeszkód, aby przerobić w ten sposób instalacje. Na Twojej drodze może stanąć np. za mały spadek lub za duża odległość od pionu kanalizacyjnego w przypadku toalety, zbyt cienka ścianka działowa albo żelbetowe fragmenty, w których nie można kuć. 

Następnie gdy już określisz zakres prac wykonawczych przystąp do obliczenia ile kosztuje remont łazienki. Weź pod uwagę najważniejsze elementu budżetu: prace rozbiórkowe, prace remontowe i zakup materiałów oraz sprzętu. Ten ostatni policzysz w kalkulatorze

Dopiero teraz możesz śmiało wybierać styl pomieszczenia oraz decydować się na wszystkie elementy wyposażenia. Pomocą będzie zakup gotowego projektu łazienki – znajdziesz tu odpowiedzi na wszystkie pytania, skorzystasz z doboru materiałów wykonanego przez profesjonalistów oraz zaoszczędzisz sporo pieniędzy kupując je taniej u partnerów kalkulatora.

Czy możliwy jest remont łazienki tanim kosztem?

W wycenie remontu łazienki są elementy, na których można oszczędzać i takie, które lepiej wykonać dobrze a co za tym idzie mogą kosztować nieco więcej. Jest możliwa metamorfoza łazienki tanim kosztem jeśli nie ingerujemy w instalacje wodne i kanalizacyjne oraz nie skuwamy płytek. Jeśli jednak zastanawiasz się nad remontem łazienki w starym bloku lub w starym domu sporą część Twojego budżetu na remont może zająć wymiana instalacji na nowe i pozbycie się starych sprzętów lub płytek. Nadal są jednak metody aby zrealizować ten remont tanim kosztem. Możesz wybrać płytki w popularnym markecie, albo spróbować ułożyć je tylko w koniecznych mokrych strefach a resztę ścian pomalować farbą łazienkową.

Co może pójść źle podczas remontu łazienki?

Nie będę ukrywać… niestety sporo prac. Jest to pomieszczenie, które ze względu na przeznaczenie, stały kontakt z wodą i parą wodną, zagęszczenie instalacji oraz zazwyczaj mały rozmiar kryje w sobie wiele niespodzianek i trudności. 

Twoim zadaniem – oprócz wyboru wykonawcy, zakupu i dostawy materiału oraz sprzętów będzie też pilnowanie, czy wszystko przebiega zgodnie z zasadami. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • szczelność wykonania wszystkich podejść kanalizacyjnych – przenoszenie czy zamiana instalacji wiąże się ze sztukowaniem rur i złączek. Upewnij się przed zabudowaniem ich w ścianie lub zalaniem wylewką, czy na pewno nic nie jest pęknięte. 
  • wymiarowanie i poprawne ustawienie – podejścia wodne i kanalizacyjne wykonywane są gdy jeszcze nie ma na ścianie płytek. Pamiętaj o tym, że na ścianę, na której chcesz ułożyć płytki dojdzie minimum 1,5 cm grubości. 
  • izolacja – sprawdź czy wykonawca poprawnie wykonał izolacje w strefie prysznica, wanny i/lub parawanu. Całe ściany i posadzka, w których będzie bezpośredni kontakt z wodą muszą być dokładnie zaizolowane. 
  • estetyka wykonania – tu znaczenie będą miały poprawnie wykonane fugi i szlifowanie płytek. Niedopuszczalne są przebarwienia lub różnice w szerokości i głębokości spoin oraz uszczerbienia na ciętych płytkach.

Na co zwrócić uwagę przy remoncie małej łazienki?

Remont małej łazienki to duże wyzwanie. Pomieszczenie powinno być bardzo dobrze zaprojektowane pod kątem funkcjonalności. Użyte do remontu małej łazienki sprzęty i materiały mogą Ci pomóc albo zaszkodzić. Wybierz takie, dzięki którym łazienka będzie wydawała się większa a Ty zyskasz trochę więcej miejsca. 

  • specjalne płytkie i niskie stelaże do WC – zajmą mniej miejsca 
  • krótkie miski WC – tzw seria compacto – to oszczędność nawet 6-8 cm 
  • lustro z miejscem do przechowywania – pomimo, ze taka szafka jest zazwyczaj płytka to śmiało pomieści wszystkie kosmetyki, które normalnie zabierają miejsce na umywalce 
  • umywalka z szafką – w małej łazience liczy się każde miejsce do przechowywania 
  • lustra – powiększają przestrzeń 
  • jasne barwy i gładkie lśniące materiały – dzięki nim w łazience będzie jaśniej i unikniesz efektu nory 

To, co musisz wziąć pod uwagę przy planowaniu ustawienia układu łazienki to przestrzeń operacyjna przy każdym ze sprzętów. Przed każdym sprzętem (WC, umywalką i wanną) powinno by≥c co najmniej 70-80 cm wolnej przestrzeni aby wygodnie z niego korzystać.

Powiązane artykuły

TRENDY WE WNĘTRZACH

Istnieją dwie grupy trendów wnętrzarskich. Pierwsze charakteryzują się tym, że są długotrwałe i zostaną z nami przez dłużej niż jeden sezon.

czytaj dalej

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.1

Czyli podsumowanie cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego.

czytaj dalej

Dowiedz się, jak zarządzać budżetem remontowym, aby realizować swoje projekty bez przekraczania kosztów.

Zapisz się na listę oczekujących na KURS ONLINE, aby być pierwszą/-ym, która/-y dowie się o terminie przedsprzedaży oraz specjalnych promocjach!

Jeszcze nie wybrałaś /-eś wymarzonego mieszkania?

Pobierz darmową checklistę do uzupełnienia i bądź przygotowana(-y) na mądry, świadomy i dobry wybór swojego miejsca na ziemi.