Kalkulator remontu

3 najgorsze momenty na budowie — jak sobie z nimi poradzić?

Decyzja zapadła — „robimy remont domu”! Na samym początku czujesz ekscytację, masz mnóstwo zapisanych inspiracji i już nie możesz doczekać się, kiedy wkroczy ekipa budowlana i zacznie się dziać. Jednak im dalej w las, tym bardziej ekscytacja ustępuje, problemy się piętrzą, a ilość decyzji przytłacza i odbiera całą radość z nadchodzących zmian.
Musisz nastawić się psychicznie na to, że w całym procesie przeprowadzania remontu na 100% pojawią się kryzysy. Kiedy występują najczęściej? Czy można się na nie przygotować? Jak sobie z nimi poradzić? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz w tym artykule.

KRYZYS #1 Analiza pierwszego materiału projektowego

Spotykasz się z architektem, a on zalewa Cię lawiną pytań, decyzji do podjęcia, pomysłów i sugestii. Zazwyczaj tak to właśnie wygląda i zazwyczaj w tym momencie pojawia się pierwsze załamanie. Obawiasz się, że źle wybierzesz, o czymś zapomnisz lub pod wpływem natłoku informacji podejmiesz zbyt pochopne decyzje. Wiesz, że współpraca z architektem, to faktycznie WSPÓŁPRACA, jednak zaczynasz już zastanawiać się, czy nie lepiej by było gdyby wybrał wszystko za Ciebie… To normalne, że masz tego typu obawy! Co możesz zrobić, aby sobie z nimi poradzić? Oto moje wskazówki:

Ustal z architektem czas na podjęcie decyzji

Nie musisz od razu wskazywać palcem, że wybierasz to, to, to i to. Umów się z architektem, że dasz mu odpowiedzi np. za tydzień. W tym czasie podejmuj 1-3 decyzje dziennie — nie wszystko na raz. Na koniec tygodnia podsumuj swoje wybory i przejrzyj je na spokojnie, a potem poinformuj o nich architekta.

Poproś o wyjaśnienia, plusy i minusy

Architekt nie powinien zostawiać Cię samodzielnie z podjęciem decyzji, bez przedstawienia Ci za i przeciw oraz podania wszelkich istotnych informacji. Dopytaj o każdy szczegół, który jest dla Ciebie istotny. Wyznaczony czas na podjęcie decyzji pozwoli Ci też zastanowić się nad pytaniami, które chcesz zadać swojemu architektowi. Nie bój się zadzwonić lub napisać do niego maila i dopytywać, jeśli ma Ci to w jakikolwiek sposób pomóc się zdecydować.

Pozostaw decyzję architektowi

Są kwestie, w których Twój architekt będzie wiedział, co okaże się dla Ciebie lepsze. Lata doświadczenia sprawiają, że widzi, z czego klienci są zadowoleni, a z czego nie. Jeśli dobrze się poznacie i architekt odpowiednio wybada Twoje potrzeby, możesz mu zaufać i pozwolić decydować o kwestiach, na których się nie znasz. Odciąży Cię to z niepotrzebnych decyzji oraz usprawni pracę.

KRYZYS #2 Pierwsze prace wyburzeniowe i instalacyjne

Wchodzisz i widzisz tylko chaos, wiedząc jednocześnie, ile pieniędzy zostało już wpompowane w ten „bałagan”. To bardzo często newralgiczny moment, w którym masz już dosyć, choć tak naprawdę remont domu jeszcze dobrze się nie zaczął. Myślisz, że jak tak dalej pójdzie to, to się nigdy nie skończy.
Najczęściej kryzys ten pojawia się, gdy ma miejsce przebudowa starego domu, ponieważ teoretycznie wszystko wygląda tak samo (albo gorzej), mnóstwo pieniędzy zniknęło, a efektów wizualnych brak. Jak sobie z tym poradzić?

Ogranicz wizyty na budowie

Jeżeli wejście na budowę wywołuje w Tobie lęk i zdenerwowanie, to najlepszym pomysłem jest nieoglądanie tego etapu prac. Mając zaufanego kierownika remontu lub całej budowy domu możesz spać spokojnie, jednak jeżeli tak nie jest, to poproś kogoś o doglądanie prac za Ciebie. Umów się z architektem, partnerem lub rodziną, że będą odwiedzać miejsce prac samodzielnie i reagować lub mówić Ci, kiedy coś jest nie tak. Szkoda Twoich nerwów, a nie unikniesz tego etapu prac.

Budowa domu krok po kroku z rozpisaniem kosztów

Wraz z kierownikiem budowy i architektem rozpisz każdy etap prac oraz jego koszt. Poproś też, aby dokładnie powiedziano Ci, co i po co zostanie zakupione oraz zrobione. Świadomość tego, że rury transportujące wodę do kuchni musiały zostać kupione za taką kwotę, a wylewka, po której będziesz chodzić przez 80 najbliższych lat to tyle pieniędzy, powinna Cię uspokoić i pomóc pogodzić się ze sporymi początkowo wydatkami.

KRYZYS #3 Przeprowadzka

Remont lub budowa domu dobiegły końca. Ekipa zbiera ostatnie sprzęty i zostawia Ci pustą, nową przestrzeń. Zamiast jednak cieszyć się i pękać z dumy, że udało Ci się przez to przejść, Ty na myśl o przeprowadzce zaczynasz mieć zawroty głowy. Pakowanie, dziesiątki kartonów, sprzątanie, wymyślenie optymalnego zorganizowania przestrzeni, zagospodarowania szafek, szuflad i komód… To już zbyt wiele! Jak poradzić sobie z dopięciem ostatniego etapu remontu, kiedy brakuje Ci już sił?

Ekipa sprzątająca i organizująca przestrzeń

Ostatnimi laty, jak grzyby po deszczu wyrastają firmy zajmujące się kompleksowym przeprowadzaniem rodzin i osób do nowego, wyremontowanego domu. Usługi takich ekip są najczęściej kompleksowe i obejmują wszystkie etapy — od sprzątania po remoncie, do układania garnków w kuchni i ubrań w garderobie. To bardzo dobry pomysł, jeśli chcesz szybko i bez stresu przenieść się do nowej przestrzeni.

Podział pracy

Rozpisz sobie, co jest do zrobienia, co gdzie musi się znaleźć, opisuj wszystkie pudła na podstawie tego, co w nich jest oraz tego jakie to pomieszczenie. Zaplanuj każdą czynność w czasie i zrób harmonogram przeprowadzki. Nie zakładaj nierealnych terminów, tylko bierz pod uwagę, ile rzeczywiście coś może Ci zająć. Natomiast jeśli masz taką możliwość, to wykorzystaj…

Pomoc najbliższych

Rodzina i przyjaciele są właśnie od tego, żeby pomagać nam, kiedy mamy już dość. Poproś ich o wsparcie i zorganizuj np. weekend przeprowadzkowy, w którym większość będzie w stanie poświęcić Ci swój czas. Zrób na początku spotkanie, powiedz, co, gdzie i jak, na czym Ci zależy, czego oczekujesz, podziel pracę i pozwól sobie pomóc. Przy okazji może to być świetna zabawa, dużo radości i mile spędzony czas z najbliższymi. W ramach podziękowania przygotuj dla nich parapetówkę lub kolację, z pewnością będą zachwyceni ;).

Oprócz wymienionych kryzysów mogą pojawić się również inne trudne momenty, ponieważ czasem nie wszystko idzie po naszej myśli. Nie zrażaj się jednak, zachowaj spokój i postaraj się nie żyć wyłącznie remontem. Odpoczywaj, nie odmawiaj sobie przyjemności i myśl o sobie, a na pewno Twój bufor cierpliwości remontowej będzie znacznie szerszy. A w ramach rozrywki możesz posłuchać 2 sezonu naszego podcastu, który krąży wokół tematów radzenia sobie z kryzysem. 

Powiązane artykuły

TRENDY WE WNĘTRZACH

Istnieją dwie grupy trendów wnętrzarskich. Pierwsze charakteryzują się tym, że są długotrwałe i zostaną z nami przez dłużej niż jeden sezon.

czytaj dalej

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.1

Czyli podsumowanie cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego.

czytaj dalej

Dowiedz się, jak zarządzać budżetem remontowym, aby realizować swoje projekty bez przekraczania kosztów.

Zapisz się na listę oczekujących na KURS ONLINE, aby być pierwszą/-ym, która/-y dowie się o terminie przedsprzedaży oraz specjalnych promocjach!

Jeszcze nie wybrałaś /-eś wymarzonego mieszkania?

Pobierz darmową checklistę do uzupełnienia i bądź przygotowana(-y) na mądry, świadomy i dobry wybór swojego miejsca na ziemi.