Kalkulator remontu

Jak wycenić koszt remontu mieszkania?

Remont mieszkania to zazwyczaj poważne przedsięwzięcie, które wymaga starannego planowania i zgromadzenia odpowiednich środków finansowych. Inwestycja ta, w zależności od bardzo wielu czynników, może znacząco różnić się finansowo. Jednak koszt remontu mieszkania często zawiera też wspólne mianowniki, bez względu na zakres prac. Warto znać wcześniej wszystkie możliwe koszty, aby móc się na nie przygotować finansowo, ale także psychicznie.

Remont domu — koszt dla nowego mieszkania

Gruntowny remont niemal zawsze dotyczy świeżo zakupionego mieszkania lub domu, dlatego na początek warto wspomnieć o tym, na jakie koszty należy przygotować się w takiej sytuacji. Obciążenia finansowe, które z pewnością poniesiesz zarówno przy zakupie z rynku wtórego, jak i pierwotnego to:

Zakup nieruchomości

Naturalne jest oczywiście, że musisz zapłacić kwotę za mieszkanie, jednak może dojść do tego również gaża dla pośrednika, dodatkowo płatne miejsce parkingowe lub komórka lokatorska itp. Prawdopodobnie będzie trzeba również zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości (PCC) w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości. Dobra wiadomość jest taka, że pod pewnymi warunkami można uzyskać zwolnienie od niego.

Akt notarialny

Wartość tego kosztu jest zależna od kancelarii notarialnej, którą wybierzesz, jednak musisz mieć świadomość, że będzie to konieczne do zapłacenia. Do tego dojedzie również wpis do księgi wieczystej, który obecnie wynosi 200 zł, bez względu na cenę nieruchomości.

Kredyt

Kredyt to nie tylko pożyczana kwota, ale również koszty bankowe takie jak ubezpieczenie itp. Musisz o tym pamiętać.

Darowizna

Nawet jeśli dostaniesz mieszkanie lub nieruchomość, nie oznacza to, że nie musisz ponieść kosztów jej uzyskania. Darowizna wiąże się z zapłaceniem podatku od niej, chyba że należysz do grupy, która jest z niego zwolniona. Do tego dochodzą także koszty notarialne i opłaty skarbowe.

Inne opłaty administracyjne i sądowe

każda sytuacja jest inna, więc może zdarzy się tak, że w Twoim przypadku konieczne będzie poniesienie dodatkowy wymienione opłat. Musisz być na to gotowa i zawsze mieć w zanadrzu finanse na tego typu niespodziewane wydatki.

Remont mieszkania — koszt poszczególnych czynności

Na składową sumy, jaką pochłonie remont mieszkania wlicza się wiele różnych czynników. Niektóre z nich są stałe i przewidywalne, natomiast inne mogą naprawdę zaskoczyć. Moja rada — przygotuj się na najgorsze, mając na uwadze, że owo najgorsze nie musi się wydarzyć. Wyliczając, ile kosztuje remont mieszkania weź pod uwagę:

Projekt wnętrz

Współpraca z projektantem wnętrz coraz częściej uważana jest za must have, szczególnie przy dużych i wymagających kompleksowego przebudowania mieszkaniach. O ile mikro remonty, obejmujące np. odświeżenie ścian, pewnie dasz radę zaplanować samodzielnie, o tyle remonty kuchni, łazienki lub zmiana układu domu to prace, na które lepiej nie porywać się samodzielnie. Doświadczony projektant przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad i dzięki swojemu doświadczeniu będzie w stanie dobrać do Ciebie i Twojej rodziny najwygodniejsze i najbardziej użyteczne rozwiązania.

Koszt przygotowania projektu i współpracy z projektantem od wielkości domu/ mieszkania, formy i zakresu współpracy oraz stawki danego biura. Dla części osób usługa ta może wydawać się zbędna, jednak z opinii moich klientów jasno wynika, że wsparcie dobrego projektanta pozwoliło im uniknąć wielu błędów związanych z oszacowaniem ilości materiałów budowlanych, nietrafnych rozwiązań lub słabej jakości wykończenia, które już po kilku latach nadawałoby się tylko do wymiany. Nie musisz znać się na wszystkim, ani denerwować na błędy i nieprzemyślane kroki podczas remontu — to, aby przeprowadzić go sprawnie i dobrze to zadanie projektanta. 

Materiały budowlane

Jak policzyć, ile będą kosztowały materiały budowlane? Jest to oczywiście bardzo płynna kwota, która zależy od konkretnej sytuacji. Jest jednak pewien wzór, który można zastosować, aby oszacować tę kwotę. Przyjmuje się, że za materiały budowlane zapłacimy 10% wartości mieszkania z rynku deweloperskiego oraz kolejne dodatkowe 10% dla mieszkań z rynku wtórnego.

Myśląc o materiałach budowlanych warto wspomnieć o często pomijanym koszcie — wywozie odpadów poremontowych. Nie możesz wyrzucać gruzu i innych tego typu śmieci do zwyczajnych kontentów. Z tego powodu zawsze na czas remontu należy wynająć usługi firmy zajmującej się wywozem odpadów budowlanych, która dostarczy odpowiedni kontener.

Prace wykończeniowe

Materiały fizyczne to tylko jedna część składająca się na remont mieszkania. Koszt robocizny to w zasadzie nieodzowny koszt, kiedy myślimy o przebudowie i odświeżeniu domu. Budowlańcy rozliczają się na różne sposoby: za roboczogodzinę, za cały remont lub od metra kwadratowego wykonanych prac. Na cenę tych usług wpływa wiele czynników, jednak jeśli chcesz go w jakikolwiek sposób oszacować polecam Ci portal zleceniomat.pl.

Wyposażenie i meble

Bardzo często spotykam się z sytuacją, kiedy budżet remontowy kończy się na etapie prac wykończeniowych, a do kwestii wyposażenia i mebli podchodzi się na zasadzie “jakoś to będzie”. Uważam, że to duży błąd. Takie podejście prowadzi zazwyczaj do przeciągania się remontu i frustracji. Wykończone wnętrza zostają w stanie surowym i przez czas “kolekcjonowania mebli” niszczeją, są obijane podczas montowania i wymontowywania kolejnych sprzętów i ostateczny efekt remontu nie nadchodzi jeszcze przez długi czas, więc ludzie jakby cały czas żyją na budowie.

Kolejnym problem jest to, że przy bardzo małym lub żadnym budżecie na ten etap klienci decydują się na słabej jakości sprzęty, które z założenia mają być niedługo wymienione. To “niedługo” najczęściej nie nadchodzi przez wiele lat, więc satysfakcja z remontu jest słaba, a użyteczność i wygoda pozostawiają wiele do życzenia.

Moja rada? Zawsze szacuj jak najdokładniej remonty mieszkania i bierz od uwagę wszystkie koszty od A do Z. Doskonale wiem, że budżet na remont nie jest z gumy, ale uwierz mi, że wprowadzanie się do w połowie wykończonego mieszkania nie ma nic wspólnego z wygodą i sprawi, że po prostu będziesz się niepotrzebnie denerwować.

Jak więc prawidłowo oszacować remont mieszkania w bloku lub domu, aby optymalnie oszacować budżet i wprowadzić się do gotowego, kompletnego mieszkania? Wejdź na https://ilekosztujeremont.pl/ i skorzystaj z kalkulatora remontu, który doskonale Ci w tym pomoże.

Powiązane artykuły

TRENDY WE WNĘTRZACH

Istnieją dwie grupy trendów wnętrzarskich. Pierwsze charakteryzują się tym, że są długotrwałe i zostaną z nami przez dłużej niż jeden sezon.

czytaj dalej

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.1

Czyli podsumowanie cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego.

czytaj dalej

Jeszcze nie wybrałaś /-eś wymarzonego mieszkania?

Pobierz darmową checklistę do uzupełnienia i bądź przygotowana(-y) na mądry, świadomy i dobry wybór swojego miejsca na ziemi.