Kalkulator remontu

Co to są zmiany lokatorskie i ile trzeba za nie zapłacić?

Znalazłeś idealne mieszkanie po długich poszukiwaniach — prawdziwą perełkę. Lokalizacja, metraż, cena — wszystko pasuje… choć cena mogłaby być nieco niższa, ale jest akceptowalna i mieści się w Twoich możliwościach. Jednak pojawiło się pewne małe, ale znaczące „ale”… Aby mieszkanie było naprawdę wyjątkowe, wymaga wprowadzenia kilku zmian lokatorskich. To rodzi pytania: Czy powierzyć deweloperowi wykonanie tych zmian? Czy zakres prac jest na tyle niewielki, że można je przeprowadzić samodzielnie po odbiorze? I co najważniejsze, ile takie zmiany kosztują?

Czym są zmiany lokatorskie?

Zmiany lokatorskie odnoszą się do modyfikacji wprowadzanych w oryginalny projekt mieszkania. Podczas tworzenia nowych inwestycji, deweloper we współpracy z architektem wybiera układy mieszkań, które są najbardziej funkcjonalne dla przyszłych mieszkańców. Jednak każdy z nas ma indywidualne preferencje i potrzeby, dlatego warto rozważyć wprowadzenie zmian w planie mieszkania. Przykłady takich zmian to: modyfikacje ścian działowych, instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz instalacji elektrycznej.

Które zmiany lokatorskie warto zlecić deweloperowi, a które można wykonać samemu?

Istnieją pewne drobne zmiany, które można śmiało przeprowadzić samodzielnie po odbiorze mieszkania. Jednak są też takie, które lepiej zlecić specjalistom, ponieważ wykonanie tych prac może okazać się nieopłacalne i czasochłonne. Przykłady zmian, których nie zaleca się robić na własną rękę to m.in. modyfikacje instalacji wodno-kanalizacyjnej, zmiana położenia baterii wannowej lub prysznicowej, montaż odpływu liniowego do brodzika czy zmiana położenia przyłączy do umywalki. Zmiany takie jak przesunięcie ścian działowych czy większe modyfikacje instalacji elektrycznej również wymagają zaangażowania specjalistów. W przypadku zmiany lokalizacji grzejników należy pamiętać, że wymaga to spuszczenia wody w całym pionie i jest możliwe tylko w okresie letnim.

Co w takim razie warto zrobić samemu? 

Wszystkie drobne zmiany, które nie wymagają dużego zaangażowania, można wykonać samodzielnie. Przykładem są małe modyfikacje instalacji elektrycznej, takie jak dodanie punktu oświetleniowego czy przesunięcie gniazdek. Wprowadzenie takich niewielkich modyfikacji zwykle nie jest skomplikowane i może być wykonane przez wykwalifikowanego elektryka, bez konieczności angażowania dewelopera.

Ile kosztują zmiany lokatorskie?

Deweloper może żądać opłat za różne elementy związane ze zmianami lokatorskimi. Przede wszystkim może pobierać opłatę za samo rozpatrzenie wniosku o zmiany. Nawet jeżeli, posiadasz własną dokumentację zamienną, przygotowaną przez architekta, istnieje możliwość, że każdy rysunek musi przejść przez pracownię dewelopera. Oczywiście koszt ten będzie ponoszony przez ciebie. Deweloper może także żądać opłat za przesunięcie ścian i punktów elektrycznych, czyli za samą zmianę ich lokalizacji. Jeżeli chcesz dodać nowe ściany, punkty elektryczne lub instalacje wodno-kanalizacyjne, możesz być obciążony dodatkową opłatą, która z reguły jest wyższa niż za samo przesunięcie. Dodatkowe koszty mogą również wyniknąć z zamiany na nietypowe grzejniki. Nawet jeśli nowe grzejniki mają niemal identyczną moc i rozmiar jak te, które są standardowo stosowane w inwestycj. Ich wymiana może generować dodatkowe koszty dla dewelopera, ponieważ wykracza to poza standardowe działania. W zależności od norm, według których obliczana jest powierzchnia mieszkania, po usunięciu ścian działowych powierzchnia może ulec zmianie. W takim przypadku prawdopodobnie będziesz musiał dopłacić za dodatkowe metry kwadratowe „odkrytej” powierzchni mieszkania.

Złota zasada — POLICZ, zanim zdecydujesz. Zweryfikuj, czy w Twoim przypadku bardziej się opłaca wykonywać zmiany na własną rękę, czy może warto wykonać te zmiany już na tym etapie i potem ruszyć z kopyta z wykończeniem wnętrza. Jeżeli nie wiesz, co postanowić zawsze możesz skorzystać z konsultacji z doświadczonym architektem. Taka porada na pewno pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję, dopasowaną do Twojej indywidualnej sytuacji. Poczytaj o tym więcej TUTAJ.

Powiązane artykuły

TRENDY WE WNĘTRZACH

Istnieją dwie grupy trendów wnętrzarskich. Pierwsze charakteryzują się tym, że są długotrwałe i zostaną z nami przez dłużej niż jeden sezon.

czytaj dalej

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.1

Czyli podsumowanie cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego.

czytaj dalej

Dowiedz się, jak zarządzać budżetem remontowym, aby realizować swoje projekty bez przekraczania kosztów.

Zapisz się na listę oczekujących na KURS ONLINE, aby być pierwszą/-ym, która/-y dowie się o terminie przedsprzedaży oraz specjalnych promocjach!

Jeszcze nie wybrałaś /-eś wymarzonego mieszkania?

Pobierz darmową checklistę do uzupełnienia i bądź przygotowana(-y) na mądry, świadomy i dobry wybór swojego miejsca na ziemi.