Kalkulator remontu

Na czym NIE warto oszczędzać podczas remontu mieszkania?

Przeprowadzając remont, chcemy zazwyczaj zminimalizować wydatki i oszczędzać tam, gdzie się da. Oczywiście istnieje kilka rzeczy, za które nie warto przepłacać, możesz o nich poczytać TUTAJ. Jednak, aby uzyskać trwały i estetyczny efekt, nie warto oszczędzać na każdym kroku. W tym artykule omówimy 4 elementy, do których lepiej dołożyć więcej, aby móc cieszyć się trwałością oraz komfortem użytkowania pomieszczenia przez lata.

Instalacje

Elementy takie jak: instalacje w ścianach i w podłodze, izolacje cieplne, masy uszczelniające, odpływy liniowe nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale ich stan może wpłynąć na trwałość i komfort użytkowania pomieszczenia. Oszczędzanie na tych rzeczach może skutkować koniecznością ich naprawy lub wymiany w bliskiej przyszłości. Wiąże się to z dużymi kosztami oraz utrudnieniami. Przykładowo cięcie kosztów na jakości izolacji termicznej może prowadzić do utraty ciepła, a tym samym do zwiększenia rachunków za ogrzewanie oraz problemów z wilgocią i grzybem. Teoretycznie na początku oszczędzimy, ale w praktyce jest możliwość, że będziemy tracić jeszcze więcej na konserwację i naprawy tego elementu.

Warto zatem zainwestować w wysokiej jakości instalacje, aby uniknąć późniejszych problemów i kosztownych napraw. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasz remont będzie trwały, a my nie będziemy musieli się martwić o ukryte elementy, których stan nie jest widoczny gołym okiem.

Farby ścienne i sufitowe

Chyba każdy z nas wie, jak mogą wyglądać jasne ściany po kilku miesiącach, jeżeli mamy w domu dzieci lub zwierzaki. Dlatego tak ważne jest, aby wykorzystywać farby dobrej jakości, którym niestraszne jest szorowanie. Tutaj zdecydowanie nie warto oszczędzać. Jeżeli na początku wydamy więcej, to w ostatecznym rozrachunku, tak czy siak, zaoszczędzimy. Jak? Wydłużając czas,  do momentu kiedy będziemy musieli wykonać odświeżenie ścian w pomieszczeniach.

TIP: Dobra farba sufitowa z antyrefleksem nie odbija światła i tym samym jest bardziej wyrozumiała na małe niedociągnięcia podczas malowania ;). 

Drzwi wewnętrzne

Jeżeli planujesz remont mieszkania czy domu, z którego będziesz korzystać latami, zrezygnuj z tańszych opcji marketowych. Mimo że są łatwo dostępne i wydają się być atrakcyjne cenowo, to ich jakość i trwałość pozostawia wiele do życzenia. Tego rodzaju drzwi są zazwyczaj wykonane z tańszych materiałów, takich jak sklejka lub płyta pilśniowa, które szybko ulegają zużyciu i uszkodzeniom. Konieczność wymiany drzwi to poważna operacja, która wymaga dużych nakładów czasu i pracy, a co za tym idzie, również kosztów. Dlatego lepiej zainwestować w drzwi o dobrej jakości, wykonane z trwałych materiałów, które będą nam służyły przez wiele lat. Jeżeli chcesz mieć pewność, że inwestujesz w dobrą jakość postaw na wypełnienie z płyty wiórowej otworowej lub pełnej.

Praca wykonawców

Łatwiej jest nam wydać pieniądze na przedmioty fizyczne, które zostaną w naszym domu na lata aniżeli na usługi, prawda? Niestety nie jest to dobre podejście. Jeżeli wybierzemy najtańszego wykonawcę, musimy się liczyć ze słabszą jakością usługi i potencjalnie większą ilością poprawek w przyszłości. Grozi to również wydłużeniem całego procesu remontowego. Dobry fachowiec to najczęściej większa inwestycja, ale jeżeli możemy sobie na to pozwolić, to zdecydowanie warto. Szukając oszczędności, gdzie głównym kryterium wyboru staje się cena, musimy liczyć się z ukrytymi haczykami,  takimi jak błędy wykonawców. Ma to ogromne przełożenie na koszty napraw oraz nasze niezadowolenie z życia w domu z wadami, które będą już z nami od nowości. Więcej o takich sytuacjach pisałam TUTAJ, więc jeżeli nadal Cię nie przekonałam, że dobry fachowiec to mus, zapraszam do dalszej lektury.

Podsumowując, remont to czasochłonny i stresogenny proces, który wymaga umiejętności dobrego planowania. Wybór odpowiednich materiałów oraz usług jest tutaj kluczowy. Chcąc osiągnąć satysfakcjonujące efekty, nie warto oszczędzać na wszystkim, a na pewno nie warto tego robić na 4 elementach wymienionych w tym artykule. Bardzo ważne jest dokonywanie przemyślanych wyborów, dlatego jeżeli się na tym nie znasz, dobrym rozwiązaniem może być konsultacja ze specjalistą, który pomoże podjąć najkorzystniejsze decyzje. Możesz to zrobić na przykład poprzez Konsultację Online z Architektem Wnętrz, którą zakupisz TUTAJ

Powiązane artykuły

TRENDY WE WNĘTRZACH

Istnieją dwie grupy trendów wnętrzarskich. Pierwsze charakteryzują się tym, że są długotrwałe i zostaną z nami przez dłużej niż jeden sezon.

czytaj dalej

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.1

Czyli podsumowanie cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego.

czytaj dalej

Jeszcze nie wybrałaś /-eś wymarzonego mieszkania?

Pobierz darmową checklistę do uzupełnienia i bądź przygotowana(-y) na mądry, świadomy i dobry wybór swojego miejsca na ziemi.