Kalkulator remontu

Jak się przygotować do remontu łazienki?

W tym artykule dowiesz się, jak się przygotować się do remontu jeśli chcesz wykonać prace w zakresie jednego pomieszczenia – łazienki. Jakie są powody, dla których warto zdecydować się na remont łazienki oraz jak określić koszt takiego remontu?

Czy jesteś w sytuacji, że zajmujesz swoje mieszkanie czy dom minimum kilku lat i wcale nie marzysz o nowym lokum? Może kupiłaś mieszkanie na rynku wtórnym i nie ma ono potrzeby wykonania generalnego remontu?

Niezależnie od tego czy posiadasz mieszkanie, które dawno nie przechodziło remontu, czy też kupiłaś mieszkanie na rynku wtórnym, może się okazać, że chcesz wykonać odświeżenie konkretnego pomieszczenia. Z moich doświadczeń wynika, że na pierwszy ogień decydujecie się na remont…

Zdecydowanie – łazienki! Dlaczego?

Zmieniająca się technologia oraz nowoczesny asortyment obecnie dostępny w sklepach bezwzględnie uwidacznia mankamenty rozwiązań stosowanych jakiś czas temu w łazienkach. Pomieszczenie ze względu na swoją specyfikę, powinno dawać nam poczucie, że jest estetyczne, świeże i higieniczne. Nie jest obojętny na to wpływ wilgoci. W starych łazienkach nie zawsze dobrze są zastosowane rozwiązania, które mogłyby nas uchronić przed wilgocią co wiążę się z koniecznością wykonywania bardziej problematycznego sprzątania. Pojawiają się również, nie mniej ważne, indywidualne kwestie jak nasze preferencje odnośnie kolorystyki, stylu czy funkcjonalności.

No dobrze, jesteś zdecydowana na remont łazienki. Ale co dalej? Od czego masz zacząć?

Oszacowanie kosztów

Aby określić wysokość wydatków należy wykonać pewne obliczenia. Podpowiem Ci od czego możesz zacząć. W czterech punktach dowiesz się, jak wykonać rachunki wg prostego schematu:

  1. Zastanów się, co z istniejących elementów może zostać, a co powinno być usunięte. Spisz ilość m2 ścian i podłogi przeznaczonej do skucia albo malowania/czyszczenia.
  2. Spisz ilość m2 ścian i sufitu do zrywania farby, usuwania grzyba. Może masz do demontażu tapetę lub boazerię? Wszystkie prace wpisz na listę z podanym dokładnym metrażem.
  3. Zastanów się, czy odpowiada Ci obecny układ łazienki, a jeśli chcesz dokonać zmian w zakresie instalacji wodno-kanalizacyjnej skonsultuj to z projektantem lub wykonawcą. Te prace wymagają często dużych zmian np. wykucia posadzki, wykonania bruzd w ścianach. A niektóre z nich mogą nie być możliwe do wykonania na przykład ze względu na za małe warstwy posadzki lub zbyt dużą odległość od pionu kanalizacyjnego.
  4. Wybierz nowe materiały i meble. Określ na których ścianach chcesz położyć płytki, które mogą być tylko pokryte farbą. Każdy element zapisz na liście podając jego wymiary i ilość.
Po zebraniu tych danych masz już bazę do wykonania obliczeń.

Co jeśli masz problem w wyborze wyposażenia i materiałów ale nie potrzebujesz wykonywać projektu? Rozwiązaniem może być zakup listy zakupów wyposażenia i materiałów do jednego pomieszczenia na stronie ilekosztujeremont.pl. Po jej zakupie możesz od razu przystąpić do uzupełniania swojej tabelki. Poznasz ceny jednostkowe za poszczególne płytki, baterie łazienkowe, grzejnik itd.

Całą kwotę poznasz po przekazaniu do wyceny prac remontowych. Aby przyspieszyć ten etap polecam Ci skorzystać z narzędzia online jakim jest zleceniomat.pl. Po wpisaniu tam ilości i rodzaju prac wykończeniowych poznasz ofertę firm z Twojej okolicy.

Jak wyglądają obliczenia?

Sprawdźmy na przykładzie, jak mogą wyglądać takie obliczenia w rzeczywistości. Weźmy na tapet jeden styl i jeden standard i poznajmy koszt zakupu mebli i materiałów.

Styl Classic Glam w standardzie premium – to jeden z Waszych ulubionych wyborów. Pasuje do większości łazienek w polskim budownictwie. Jasne barwy i szlachetny detal stworzą przyjemne i ponadczasowe eleganckie wnętrze.

Na liście wyposażenia tego pomieszczenia znalazły się:
Lp.ProduktIlośćJm
1Płytki biały marmurek (hall, kuchnia, łazienka)24m2
2Łazienka/Bateria prysznicowa podtynkowa1szt
3Łazienka/Odpływ liniowy1szt
4Łazienka/Kabina prysznicowa walk in1szt
5Łazienka/Bateria umywalkowa1szt
6Łazienka/Umywalka1szt
7Łazienka/WC podwieszany1szt
8Łazienka/Przycisk WC1szt
9Łazienka/Stelaż WC1szt
10Łazienka/Szczotka WC1szt
11Łazienka/Uchwyt na papier toaletowy1szt
12Łazienka/Półka prysznicowa1szt
13Łazienka/Haczyk na ręcznik kąpielowy1szt
14Łazienka/Haczyk na ręcznik do rąk 1szt
15Łazienka/Stołek1szt
16Łazienka/Lustro1szt
17Łazienka/Grzejnik1szt
18Łazienka/Szafka umywalkowa (na wymiar)1szt
19Łazienka/Szafka nad WC (na wymiar)1szt
20Łazienka/Zabudowa P+S (na wymiar)1szt
21Pralka1szt
22Suszarka1szt
23Łazienka/Lampy natynkowe białe spoty2szt
24Łazienka/Kinkiety2szt
25Farba biała łazienkowa1szt

Materiały zostały wybrane u naszego partnera Maxfliz, gdzie klienci korzystają z najbardziej korzystnych opcji zakupu i wysokich rabatów.

W tym konkretnym przypadku koszt zakupu mebli, sprzętów i materiałów wykończeniowych wyniósł 22 900 zł brutto. Przy decyzji na wykończenie w standardzie basic ta kwota będzie prawie o połowę niższa.

Zachęcam Cię do skorzystania z gotowych list wyposażenia łazienki. Listy są przygotowane w czterech stylach do wyboru:

  • Jasny Minimal
  • Klasyczny Glam
  • Przytulne Scandi
  • Cozy Loft

oraz dwóch standardach: Basic lub Premium

Możesz również sprawdzić ile wynosi szacunkowy koszt zakupu wyposażenia i materiałów dla całego domu czy mieszkania. Po uzupełnieniu kalkulatora masz również możliwość zakupy spersonalizowanej listy zakupów oraz projektu online.

Powiązane artykuły

TRENDY WE WNĘTRZACH

Istnieją dwie grupy trendów wnętrzarskich. Pierwsze charakteryzują się tym, że są długotrwałe i zostaną z nami przez dłużej niż jeden sezon.

czytaj dalej

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.1

Czyli podsumowanie cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego.

czytaj dalej

Jeszcze nie wybrałaś /-eś wymarzonego mieszkania?

Pobierz darmową checklistę do uzupełnienia i bądź przygotowana(-y) na mądry, świadomy i dobry wybór swojego miejsca na ziemi.