Kalkulator remontu

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.2

Drugi wpis, który jest podsumowaniem cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego.

Mity i fakty budżetu remontowego

JAK LICZYĆ ILOŚĆ PŁYTEK? NA SZTUKI CZY M2?

Dobrze przygotowane zamówienie i określenie ilości potrzebnego materiału pozytywnie wpływa na przebieg prac oraz może oszczędzić niepotrzebnych kosztów.

Na co więc warto zwrócić uwagę?
  • cena płytek podawana jest za m2 ale sprzedawane są na paczki. W paczce w zależności od rozmiaru może być od 0,5 m2 do 2m2 lub więcej (gres wielkoformatowy).
  • małe lub nieustawne pomieszczenia, do których zamawiasz płytki wymagają wielu docinek i specyficznego ich układu – co za tym idzie ilość materiału będzie wyższa niż obliczone powierzchnie,
  • start układania płytek a co za tym idzie układ fug, cięcie i zachowanie ciągłości linii ma ogromny wpływ na ilość płytek do zakupu. Czasem udaje się wybrać opcje ekonomiczną i układać tak, aby docinek było jak najmniej, a czasami układamy pod konkretny podział z zachowaniem symetrii lub konkretnego wzoru.
Na co więc warto zwrócić uwagę?
  • oblicz z rysunku konkretna ilość płytek (licząc możliwe docinki z fabrycznym bokiem jako 1 płytka),
  • jeśli na tym etapie widać, ze mamy jakiś zapas to bierzemy ilość pełnych paczek i wtedy przeliczamy ilość m2 razy cenę,
  • jeśli zapas jest za mały, a płytki są na zamówienie, dobieramy jedną dodatkową paczkę.

SKLEP TYPU MARKET CZY SALONY SPRZEDAŻY?

Sklep typu market jest dobrym rozwiązaniem, kiedy masz jeden dzień na realizację zakupów. W przypadku awaryjnej sytuacji można podjechać, zakupić i spakować niezbędny towar i wykonawca będzie wyposażony w materiały aby przystąpić do prac. Zaletą sklepów typu market budowlany jest również to, że można trafić na serie polskich producentów w edycjach specjalnych, realizowanych tylko dla danej sieci hipermarketów.

Istnieje pewien mit, że:

Salony prezentują na ekspozycjach drogie wyposażenie, więc nie sprzedają tanich rzeczy.

To prawda, że ekspozycje w salonach projektuje się na kilka sezonów, wykorzystując najnowsze i najlepsze rozwiązania aby uzyskać efekt wow zgodny z trendami. Tymczasem w stałej ofercie salonów są kolekcje marek z rożnej półki cenowej.

Kolejny mit brzmi, że:

W salonach wszystko jest na zamówienie i trzeba czekać na towar.

Salony utrzymują stany magazynowe, a w nich duży wybór. Dodatkowo część produktów ma zazwyczaj promocyjna cenę, a w wielu przypadkach nawet niższa niż internetowi giganci.

Zamówienia składanych przez Internet obarczane są ryzykiem, że tam gdzie jest najatrakcyjniejsza cena czas realizacji zamówienia może trwać nawet miesiąc lub sprzedawca może całkowicie wycofać się z transakcji ze względu na brak opłacalności gdy nie została zebrana wystarczająca ilość zamówień w zakresie jednej fabryki.

NA JAKI RODZAJ ZAKUPÓW MOGĘ SIĘ ZDECYDOWAĆ ONLINE?

Często przygotowując się do remontu zastanawiasz się, jak usprawnić zakupy wyposażenia? Zastanawiasz się nad zakupem online, ale martwisz się ryzykiem jaki tego typu rodzaj zakupu niesie.

Warto zastanowić się nad zakupem online:
  • Sprzęt AGD

Decydując się na zakupy online jesteś w stanie sprawdzić oferty w większej ilości sklepów, porównać ceny i zweryfikować opnie na temat sprzętów. I co najważniejsze, możemy upolować bardzo atrakcyjne okazje np. 3 + 1 gratis.

  • Osprzęt, lampy, dywany, dodatki

Wszystkie elementy lekkie, których przesyłka zmieści się w standardowym gabarycie. Przy zakupach online przysługuje Ci prawo zwrotu, więc jeśli zakup okaże się nietrafiony, łatwo przygotujesz przesyłkę do zwrotu.

Natomiast elementy, z których możesz zrezygnować z zakupu online:
  • Sofy i krzesła

Czyli te elementy warto sprawdzić na żywo. Zweryfikujesz jakość wykonania, miękkość, gabaryty i ich wygodę.

  • Materac

Na tym nie warto oszczędzać a już tym bardziej kupować w ciemno online. Wygodny i dobrze dopasowany materac jest kluczem do osiągnięcia dobrego snu i regeneracji. Dobry sprzedawca, który wyjaśni różnice oraz możliwość zweryfikowania materaców organoleptycznie przechyla szalę na korzyść zakupów s

KIEDY KUPIĆ MEBLE?

  1. Zacznij od stworzenia listy priorytetów w podziale na pomieszczenia. Do każdej pozycji przypisz ważność i pierwszeństwo zakupu. Następnie ustalaj terminy na podstawie harmonogramu. Tak stworzone narzędzie pomoże Ci w koordynowaniu dostaw.
  1. Następnie zamów meble na wymiar. Mogą być montowane po zakończeniu ułożenia podłogi oraz wykończeniu ścian.
  1. Zanim pojawią się kolejne meble oraz duże paczki, w których będą dostarczone, zarezerwuj sobie czas na gruntowane porządki po remoncie i zakończenie ostatnich prac. Możesz również wykorzystać ten moment na złapanie oddechu po największych wydatkach zakupowych.
  1. Po odpowiednim przygotowaniu zaplecza możesz przystąpić do realizacji kolejnych zamówień. Meble tapicerowane nie będą zagrożone możliwością zabrudzenia.
  1. Pamiętaj o zasadzie: od ogółu i szczegółu. Pierwszeństwo mają zakupy mebli, które są niezbędne, aby zapewnić komfortowe użytkowanie przestrzeni i zapewnią podstawowe funkcje.

JAKIE BŁĘDY MOŻNA POPEŁNIĆ PRZY ZAKŁADANIU BUDŻETU?

Pierwszym dużym błędem jest

Pominięcie kosztu materiałów i prac montażowych.

Optymistycznie skupiamy się np. tylko na cenie podłogi, a zapominamy, że w zależności od zastosowanego rodzaju, dodatkowe materiały i prace montażowe mogą wpłynąć na całkowity koszt nawet o kilkadziesiąt złotych. Weryfikuj czy w budżecie uwzględniasz koszt wszystkich elementów i prac montażowych, które znajdą się w obrębie danej pozycji.


Zbyt szczegółowe listy.

Co jest zaletą, na początku planowania budżetu staje się wadą. Mamy tendencję na skupianiu się na tych “milszych” elementach jak np. dodatki pomijając grubsze wydatki. Na początku budowania list zakupowych wymień najbardziej kosztotwórcze elementy. Trzymaj się zasady od ogółu do szczegółu. Będziesz bardziej panować nad budżetem i unikniesz sytuacji, że jakiś wydatek w trakcie realizacji Cię zaskoczy.


Brak uwzględnienia koszów dostaw.

To dość powszechny problem, gdyż koszt transportu jest najczęściej podawany na samym końcu procesu zakupowego. Często wybierając wyposażenie skupiamy się na cenie samego produktu, pomijając pozycję transportu w budżecie. Przy składaniu zamówień na wyposażenie w różnych sklepach, koszt transportu ma duże znaczenie na całość budżetu dlatego pamiętaj, aby go zawsze dodać do swojej listy zakupowej.


Przypominam również o narzędziu, które przygotowałam, żeby ułatwić Ci oszacowanie zakupu materiałów i wyposażenia w zależności od wybranego stylu. Możesz wejść bezpośrednio poprzez LINK

Narzędzie pomoże Ci w ustaleniu budżetu i określeniu kosztów z jakimi musisz się liczyć podczas remontu.

Powiązane artykuły

TRENDY WE WNĘTRZACH

Istnieją dwie grupy trendów wnętrzarskich. Pierwsze charakteryzują się tym, że są długotrwałe i zostaną z nami przez dłużej niż jeden sezon.

czytaj dalej

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.1

Czyli podsumowanie cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego.

czytaj dalej

Dowiedz się, jak zarządzać budżetem remontowym, aby realizować swoje projekty bez przekraczania kosztów.

Zapisz się na listę oczekujących na KURS ONLINE, aby być pierwszą/-ym, która/-y dowie się o terminie przedsprzedaży oraz specjalnych promocjach!

Jeszcze nie wybrałaś /-eś wymarzonego mieszkania?

Pobierz darmową checklistę do uzupełnienia i bądź przygotowana(-y) na mądry, świadomy i dobry wybór swojego miejsca na ziemi.