Kalkulator remontu

Co warto wiedzieć o zmianach lokatorskich

Kupujesz nieruchomość z rynku pierwotnego? Zastanawiasz się nad wprowadzeniem zmian lokatorskich? W artykule dowiesz się na czym polegają zmiany deweloperskie, ile mogą kosztować oraz jakie formalności trzeba spełnić, żeby je wprowadzić.

Załóżmy, że jesteś na etapie, kiedy wybrałaś już mieszkanie do kupienia. Lokalizacja, metraż oraz cena odpowiada Twoim założeniom – a to naprawdę jest już SUKCES. Na Twojej drodze pojawia się za to mała przeszkoda – nie do końca pasuje Ci układ mieszkania i zastanawiasz się nad tym, jakie zmiany wprowadzić jeszcze przed odbiorem mieszkania czyli na etapie ZMIAN LOKATORSKICH, a jakie wykonasz już po odbiorze.

Temat zmian lokatorskich oraz sama decyzja – robić, czy nie – jest dosyć burzliwy. Aby podjąć najlepszą dla siebie decyzję warto sprawdzić jak te zmiany wycenia deweloper, jak ich wykonanie wpłynie na Wasz harmonogram remontu i ile jesteście w stanie zaoszczędzić na ich wykonaniu.

Zmiany lokatorskie polegają na uzgodnieniu między inwestorem a deweloperem zmian w oryginalnym planie mieszkania. Są dozwolone w określonym zakresie i istnieją pewne ograniczenia, z którymi należy się liczyć. Między innymi zmiany nie mogą wpływać na konstrukcję budynku, elewacje oraz na inne lokale.

Kiedy możemy rozpatrywać wprowadzenie zmian lokatorskich?

Zacznijmy od tego, że wprowadzenie zmian lokatorskich jest zależne od tego, czy decydujesz się na nie w odpowiednim etap projektu/budowy oraz czy deweloper daje możliwość wprowadzenia takich zmian. Na te pytania szukaj odpowiedzi u Twojego dewelopera. Sprawdź również harmonogram budowy / załącznik do umowy kupna mieszkania.

Okazuje się, że przewidujesz, że będziesz wprowadzać dużo przesunięć w instalacjach wod-kan, które będą wymagały dużej ilości wkuwania posadzki. Masz również potwierdzenie, że Twój deweloper dopuszcza wprowadzenie zmian lokatorskich. Co dalej?

Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu zmian lokatorskich, sprawdź:
  • jak te zmiany wycenia deweloper,
  • jak ich wykonanie wpłynie na Twój harmonogram remontu,
  • ile jesteś w stanie zaoszczędzić na ich wykonaniu.

Za wprowadzenie zmian lokatorskich deweloper może naliczyć opłaty dodatkowe więc pojawia się kolejne pytanie:

Za co deweloper może naliczyć dodatkową opłatę?
  • rozpatrzenie Waszego wniosku o zmiany.
  • wykonanie dokumentacji zamiennej – nawet, jeśli Twoja przygotowana jest przez architekta, może się okazać, że każdy rysunek musi przejść przez pracownię dewelopera i ten koszt będzie po Twojej stronie.
  • przesunięcie ścian, punktów elektrycznych (czyli za samą zmianę ich lokalizacji).
  • dodanie nowych ścian,
  • nowych punktów elektrycznych
  • dodatkowych punktów wod-kan (ta opłata zawsze wyższa niż za samo przesunięcie).
Na jakie trudności możesz się jeszcze napotkać?
  • zamiana na nietypowe grzejniki – nawet jeśli ich moc czy rozmiar są niemal identyczne to zamiana grzejnika na inny niż mają “wszyscy” w inwestycji to dla dewelopera dodatkowa praca bo jest to poza jego standardem.
  • w zależności od norm wg której obliczona jest powierzchnia Waszego mieszkania, po usunięciu ścian działowych może być zmieniona powierzchnia i będziecie musieli dopłacić za “odkryte” m2 powierzchni.

I tu działa złota zasada – POLICZ zanim zdecydujesz. Zweryfikuj, czy w Twoim przypadku warto jest ze zmianami poczekać czy może warto wykonać te zmiany już na tym etapie i potem ruszyć z kopyta z wykończeniem wnętrza.

Jaki zakres prac wchodzi w grę? Wiesz już, że wybrane mieszkanie wymaga zmian układu funkcjonalnego aby było dopasowane do Twoich potrzeb. Podczas rozważenia wprowadzenia zmian deweloperskich, weź również pod uwagę również zakres prac:

  • skalę zmian w ścianach działowych,
  • zmian w instalacji wod-kan,
  • zmian w instalacji elektrycznej.
Prace, które warto zlecić u dewelopera:

Instalacje wod-kan w tym:

  • zamiana wysokości baterii wannowej na prysznicową,
  • montaż odpływu liniowego do brodzika,
  • zmiana położenia przyłączy do umywalki,
  • zmiana lokalizacji przyłączy do zlewozmywaka w kuchni.

Zmianę lokalizacji:

  • ścian działowych,
  • instalacji elektrycznej jest zakres prac jest duży,
  • grzejników, ponieważ wymagają spuszczenia wody w całym pionie i są możliwe do realizacji tylko w okresie letnim.

Jeśli wymieniony zakres prac stanowczo przekracza Twoje potrzeby, wówczas może się okazać, że usługa zmian lokatorskich zupełnie nie jest dla Ciebie. Mogę zatem tylko pogratulować, bo właśnie nie tylko zmalałaś idealne mieszkanie!

Prace, które nie wymagają zaangażowania dewelopera:

Drobne zmiany w instalacji elektrycznej w postaci dodania punktu oświetleniowego, przesunięcia gniazdek.

Gratuluję. Właśnie postawiłaś swoje pierwsze kroki w świadomym planowaniu remontu. Zapraszam Cię do kolejnych artykułów, gdzie otrzymasz praktyczne wskazówki jak określać budżet, harmonogram oraz jak przygotowywać listę zakupów. Zachęcam Cię również do skorzystania z darmowego kalkulatora, którym policzyć szacunkowy koszt zakupu materiałów i wyposażenia w zależności od preferowanego przez Ciebie stylu i standardu wykończenia.

Powiązane artykuły

TRENDY WE WNĘTRZACH

Istnieją dwie grupy trendów wnętrzarskich. Pierwsze charakteryzują się tym, że są długotrwałe i zostaną z nami przez dłużej niż jeden sezon.

czytaj dalej

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.1

Czyli podsumowanie cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego.

czytaj dalej

Dowiedz się, jak zarządzać budżetem remontowym, aby realizować swoje projekty bez przekraczania kosztów.

Zapisz się na listę oczekujących na KURS ONLINE, aby być pierwszą/-ym, która/-y dowie się o terminie przedsprzedaży oraz specjalnych promocjach!

Jeszcze nie wybrałaś /-eś wymarzonego mieszkania?

Pobierz darmową checklistę do uzupełnienia i bądź przygotowana(-y) na mądry, świadomy i dobry wybór swojego miejsca na ziemi.