Decyzja zapadła, chcesz przeprowadzić remont mieszkania. Wiesz, że to będzie długi i żmudny proces, ale jest ta iskierka nadziei, że finalny efekt to wynagrodzi. Teraz musisz podjąć decyzję i wybrać wykonawcę działań. Tutaj warto się na chwilę zatrzymać, ponieważ niedopilnowanie niektórych spraw oraz niedomówienia mogą skończyć się opóźnieniami, nerwami i stratą pieniędzy. Dlatego wymienię dziś 5 często popełnianych błędów, o których warto pomyśleć jeszcze przed podjęciem współpracy z wykonawcą, a także już w trakcie trwania remontu.
Brak odpowiedniego sprzętu / specjalisty w ekipie remontowej
Jest to błąd, który może skutkować poważnymi problemami podczas remontu. W przypadku braku odpowiedniego sprzętu wykonawca może mieć trudności z przeprowadzeniem niektórych prac lub – co gorsza – wykonać je w sposób nieodpowiedni. W przypadku braku specjalistów w ekipie remontowej może pojawić się konieczność wynajęcia dodatkowych fachowców. Obie te sytuacje wiążą się z dodatkowymi kosztami oraz opóźnieniami, dlatego przed podpisaniem umowy należy dokładnie sprawdzić jakie umiejętności posiada ekipa remontowa, którą chcemy zatrudnić. Warto również zaznaczyć, że brak koordynatora od strony wykonawcy może prowadzić do nieporozumień i chaosu w trakcie remontu. Dobrze jest jeszcze przed rozpoczęciem prac wyznaczyć osobę odpowiedzialną za organizację zadań.
Brak harmonogramu prac
Bez jasno określonego planu trudno jest kontrolować postęp prac oraz przewidywać, kiedy projekty będą ukończone. Brak harmonogramu może również prowadzić do różnic w oczekiwaniach pomiędzy właścicielem mieszkania a wykonawcą. Aby uniknąć tego błędu, warto przygotować scenariusz jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Powinny być w nim uwzględnione wszystkie etapy prac, od przygotowania powierzchni do końcowych wykończeń, a także czas potrzebny na każdy z tych etapów. Harmonogram powinien być regularnie aktualizowany i dostarczany właścicielowi mieszkania, aby mógł śledzić progres i w razie potrzeby wprowadzić zmiany.
Brak przygotowania posadzki
Błąd wykonawczy, na który warto zwrócić uwagę to brak odpowiedniego przygotowania posadzki przed położeniem podłóg. Właściwe zweryfikowanie stanu nawierzchni i dokonanie ewentualnych napraw lub użycie np. wylewki samopoziomującej, jest kluczowe. Zwróć uwagę, żeby w lokalu był zachowany poziom podłogi uwzględniający rodzaj materiału wraz z podkładem, jaki będzie użyty w konkretnych pomieszczeniach. Nieprzypilnowanie tego może powodować wiele problemów zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych.
Nieprecyzyjne rozmieszczenie punktów instalacji
Kolejny bardzo często popełniany błąd, który jest czasochłonny i kosztowny w naprawie. Punktami instalacji są tutaj wszystkie elementy instalacyjne, czyli: gniazdka, włączniki światła, kable, przewody, rury itd. Wiele osób bagatelizuje tę kwestię i zleca ich rozmieszczenie bez zastanowienia się nad faktycznym zapotrzebowaniem. Skutkuje to problemami w codziennej eksploatacji pomieszczenia w późniejszym czasie. Wyobraź sobie: Chcesz wieczorem zjeść kolację przy stole, ale nie możesz, ponieważ nie ma tam wystarczającej ilości światła. Albo chcesz wysuszyć włosy w łazience, ale nie możesz, bo najbliższe gniazdko jest na drugim końcu pomieszczenia i nie widzisz się w lustrze… Niby pierdoła, ale na dłuższą metę potrafi mocno irytować. Wierz mi na słowo, warto o to zadbać zawczasu. Możesz to zrobić, kupując usługę kompleksowego zaprojektowania pomieszczenia (łącznie z rozmieszczeniem punktów instalacji) z mojego sklepu.
Niedokładne wykończenia detali
Ostatni błąd, ale nie najmniej istotny. Niestety może się zdarzyć, że wykonawca zignoruje lub zlekceważy Twoje oczekiwania odnośnie do szczegółów wykończenia. Aby uniknąć takiej sytuacji, od samego początku procesu remontowego należy dokładnie weryfikować, czy nasze wytyczne i oczekiwania są zrozumiałe, a także czy wykonawca jest w stanie je spełnić. Nie warto bagatelizować tych kwestii, ponieważ niewłaściwie wykonane detale wykończenia potrafią zmniejszyć estetykę i funkcjonalność pomieszczenia oraz zepsuć wrażenie końcowe. Unikniemy nieporozumień i straty czasu na ewentualne poprawki, gdy będziemy komunikować nasze oczekiwania na bieżąco i zwracać uwagę na każdy szczegół.
Teraz już wiesz, na co warto zwracać uwagę przy szukaniu wykonawców, jak i już podczas samego remontu. Zadbaj o te rzeczy, a na pewno czas odnowy Twojego mieszkania pójdzie płynniej i sprawniej. A zaoszczędzone pieniądze wydaj na coś przyjemniejszego niż poprawki po remoncie 🙂
Jeżeli chciałbyś obliczyć, ile będzie Cię kosztował Twój wymarzony remont, zapraszam do skorzystania z DARMOWEGO kalkulatora poniżej!