Świat designu, wystroju wnętrz i rynek materiałów wykończeniowych trochę tak samo jak świat mody kreuje co chwile nowe trendy. Nowe materiały, nowe inspiracje, moda na konkretne kształty i kolory – to już nawet w świecie fashion jest odbierane jako szkodliwe dla ekologii i napędzanie konsumpcjonizmu. W branży wystroju wnętrz takie krótkie i mocne trendy mnie odstraszają jeszcze bardziej.
W projektowaniu komercyjnym obowiązuje zasada, że tworzy się wnętrze na 5 lat. Zużycie materiałów, ale też atrakcyjność koncepcji i cały biznes plan spina się właśnie w takim okresie. Jednak w realizacjach mieszkaniowych okres ten może być zdecydowanie dłuższy. Wszystko zależy od naszych preferencji i planów, ale tu wnętrza mogą się „starzeć” dużo lepiej a hasło „ponadczasowe” pojawia się coraz częściej.
Przeanalizowałam więc kilka z obowiązujących trendów i przedstawiam wam moje typy, które moim zdaniem pozostaną z nami na dłużej.
1. Małe rozmiary płytek ściennych
Różnie nazywane np. płytki cegiełki, listewki, kafle, kafelki oraz mozaiki. Ten trend to powrót i silnie nawiązanie do tradycyjnie produkowanych płytek na południu i zachodzie Europy. Kiedyś rozmiar 10×10, 5×20, 20×20 był kojarzony ze stylem klasycznym i często stosowany np. na pas między blatem a szafkami górnymi w kuchni. Dziś te rozmiary płytek produkowane są też w nowoczesnej formie – matowe, pastelowe, ze strukturą 3d lub nadrukami, a ich rozmiary dają nieskończone wręcz możliwości różnego układu. Dzięki temu możemy je wykorzystać do aranżacji wnętrz w niemalże każdym stylu.
Na listach wyposażenia znajdziesz je w kolorze białym w stylu Przytulne Scandi oraz w kolorze i bieli w stylu Cozy Loft.

2. Naturalna paleta barw
Kolory ziemi. Jak miałabym podsumować zmiany w trendach i największy problem polskich mieszkań od czasów transformacji to byłoby to: 1990-2000 – połączanie ciepłego, żółtawego beżu i ciemnego brązu (efekt ciemnego, przytłaczającego wnętrza) 2000-2015 – chłodna biel i szarość podbita niebieskawym odcieniem światła LED (wnętrze chłodne, „szpitalne”). To teraz zróbmy mix i powstanie nam paleta najbardziej zbliżona do tej występującej w naturze – przygaszone beże, kremowa biel, odcienie naturalnie występujących kamieni i drewna. Takie zestawienie nie dość, że nigdy nie wyjdzie z mody to też nie będzie powodowało skojarzeń z jakimś konkretnym trendem.
Na listach wyposażenia najwięcej naturalnych odniesień do tej palety barw znajdziesz w stylu Jasny Minimal i przytulne Scandi. Ale właściwie na każdej z list baza materiałów jest bardzo ponadczasowa i może być uzupełniona mocniejszymi akcentami.

3. Mix stare & nowe
Wnętrza z kilkoma odniesieniami do stylu retro lub francuskiego. Jest to trend, który od kilku lat przyjął się na rynku i ma swoje różne wersje w zależności od genezy i lokalizacji wnętrza. W moim odczuciu w tym trendzie można urządzić stylowe mieszkanie vintage w bloku z lat 70-tych, apartament art-deco w odrestaurowanej kamienicy, czy wnętrze domu typu stodoła na przedmieściach, gdzie do nowoczesnego wnętrza włączamy elementy historyczne i charakterystyczne dla danego regionu. Do tego trendu trzeba mieć duże wyczucie, bo bardzo ważne są proporcje użytych mebli i materiałów oraz wiedza na temat pochodzenia konkretnych inspiracji czy mebli.
Jeśli podoba Ci się klasyczny styl paryskich kamienic, gdzie ściany zdobione są sztukaterią a wnętrza uzupełnione o nowoczesne w formie meble to znajdziesz takie połączanie na liście wyposażenia w stylu Classic Glam.



4. Botaniczny raj
Można to nazwać trendem ale tak naprawdę, to kierunek czy styl życia który propagowany jest już od kilku lat i na pewno będzie się przewijał w projektach i realizacjach jeszcze długo. Chcemy zaprosić ogród do wnętrza a tym samym poprawić swoją aurę dodając naturalną zieleń. Mogą być to rośliny naturalnie występujące w naszej szerokości geograficznej ale też nieco bardziej wymyślne i tropikalne okazy. Przypominają nam nasze wakacyjne wyjazdy, sprawiają, że wnętrze zaczyna wyglądać nieco bardziej luksusowo lub wiejsko – kwiatami i zielenią wewnątrz jesteśmy w stanie podkręcić każdy styl.
Sprawdź również wpis o stylach z ubiegłego roku. Jeśli chcesz oszacować koszt zakupu wyposażenia i materiałów w zależności od wybranego stylu i standardu, skorzystaj z kalkulatora. W mailu z oszacowanym kosztem otrzymasz również możliwość zakupu opracowanych list zakupowych z materiałami i wyposażeniem oraz projektu online.