Kalkulator remontu

6 elementów, na których możesz oszczędzić podczas wykańczania mieszkania

Wykończenie mieszkania lub domu wiąże się ze sporymi kosztami. Oszczędzanie podczas tego etapu może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy chcemy, aby nasze mieszkanie wyglądało pięknie i było funkcjonalne. Jednakże istnieją pewne obszary, którym można się przyjrzeć i uciąć z nich trochę kosztów, aby finalnie nie przekroczyć swojego budżetu. W tym artykule przedstawię 6 rzeczy, na których możesz zaoszczędzić podczas wykańczania mieszkania, nie rezygnując z jakości ani stylu.

1. Materiał na podłogę

Podłoga to jeden z największych elementów, które muszą zostać pokryte podczas wykańczania mieszkania. W związku z tym wybór materiału może mieć znaczący wpływ na całkowity koszt wykańczania. Jeśli szukasz sposobów na zaoszczędzenie, warto zwrócić uwagę na materiał, który wybierzesz. Możesz zrezygnować z drogiego rozwiązania na rzecz tego, które jest w obrębie Twoich możliwości np. zamiast w drewniane podłogi zainwestować w panele laminowane. Jest to popularny i trwały materiał, który imituje drewno, a jednocześnie jest stosunkowo tani w porównaniu do prawdziwych drewnianych podłóg. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z naturalnego drewna, zawsze możesz zdecydować się na tańszą odmianę, taką jak dąb lub jesion. Podłogi wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego, takich jak bambus lub kork, które są tańsze niż tradycyjne podłogi, również są dobrym rozwiązaniem.

2. Fronty do zabudowy meblowej

Fronty na zabudowę meblową to kolejny element, który może znacznie wpłynąć na koszt wykańczania mieszkania. Jeżeli zależy Ci na ich zmniejszeniu, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w tańszy materiał na fronty meblowe. Zamiast mdf lakierowanego czy forniru użyj płyt laminowanych. Są one łatwe w pielęgnacji i odporne na zarysowania, co czyni je idealnymi do użytku w kuchni czy łazience. Są również dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów, co pozwala na dopasowanie ich do każdego stylu mieszkania. Na pewno odczujesz diametralny spadek w cenie, natomiast nie odbije się to na jakości.

3. Osprzęt elektryczny

Oprócz materiałów wykończeniowych osprzęt elektryczny to kolejny element, na którym można zaoszczędzić podczas wykańczania mieszkania. Ze względu na dużą ilość punktów elektrycznych, takich jak gniazdka, przełączniki czy oświetlenie, koszty zakupu osprzętu elektrycznego mogą być dość wysokie. Pojedyncze gniazdko nie wydaje się być drogie, ale gdy zsumuje się wszystkie punkt wraz z bardziej kosztownymi gniazdkami (gniazda antenowe lub internetowe) okazuje się, że jest to spory wydatek. W związku z tym zdecydowanie się na tańszą serię osprzętu elektrycznego może przynieść znaczące oszczędności. Mogą to być na przykład tańsze serie renomowanych marek, które oferują podstawowe funkcje w atrakcyjnej cenie.

4. Akcesoria

Akcesoria, takie jak klamki i uchwyty, to kolejny element, na którym można zaoszczędzić podczas wykańczania mieszkania. Choć wybór akcesoriów może wydawać się drobnym szczegółem, to jednak dobrze dobrane wpływają na wygląd i funkcjonalność wnętrza. Zdecydowanie się na budżetowe rozwiązania, jeśli chodzi o klamki i uchwyty, może pomóc zaoszczędzić koszty wykańczania mieszkania. Istnieją na rynku tańsze modele, które są równie funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie jak droższe modele. Poza tym takie akcesoria jest bardzo łatwo wymienić i nie wymaga to dodatkowego nakładu finansowego w przyszłości. 

5. Elementy ruchome

Mam na myśli wszelkie meble, dodatki i wyposażenie, które w przyszłości można łatwo wymienić bez konieczności przeprowadzania dodatkowych prac i ponoszenia wysokich kosztów. Właśnie dlatego są one idealnym obszarem, na którym można zaoszczędzić podczas wykańczania mieszkania. Wybierając proste modele mebli, takie jak regały, szafy czy stoliki, można zaoszczędzić, a jednocześnie uzyskać funkcjonalne i praktyczne rozwiązania. Ważne jest również, aby wybierane elementy były łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. W ten sposób uniknie się dodatkowych kosztów związanych z konserwacją i naprawą.

6. DODATKI

Bardzo łatwo w trakcie zakupów skusić się na drobne dodatki, które po podliczeniu okażą się sporym wydatkiem. Zamiast kupować wiele dodatków wątpliwej jakości, warto zdecydować się na mniejszą ilość i postawić na jakość. Zanim zdecydujesz się na zakup, warto zweryfikować, czy planowany zakup jest rzeczywiście potrzebny i czy pasuje do ogólnego stylu i kolorystyki wnętrza. Dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie listy potrzebnych rzeczy, pomoże to w opanowaniu kompulsywnych wydatków oraz da czas na sprawdzanie promocji w sklepach, oraz ofert w outletach.

Na tych 6 elementach możemy sporo oszczędzić w trakcie wykańczania mieszkania. Jednakże trzeba pamiętać, podczas ucinania kosztów, o jakości i funkcjonalności zakupów, aby nie stracić więcej pieniędzy przy niespodziewanych dodatkowych kosztach. Inwestycja w niekoniecznie najdroższe, ale dobrej jakości materiały i sprzęty oznacza oszczędności w przyszłości.

Podstawową zasadą oszczędzania jest jednak rozsądne rozplanowanie budżetu remontowego. Jeżeli nie wiesz, jak zrobić to mądrze, to możesz zainwestować i skorzystać z mojej wiedzy, którą zebrałam w e-booku “Jak zrealizować remont bez przekroczenia budżetu?”. Znajdziesz go TUTAJ. Jest w bardzo przystępnej cenie i zawiera mnóstwo cennych informacji, które na pewno pomogą Ci przebrnąć przez te ciężkie tematy.

Powiązane artykuły

TRENDY WE WNĘTRZACH

Istnieją dwie grupy trendów wnętrzarskich. Pierwsze charakteryzują się tym, że są długotrwałe i zostaną z nami przez dłużej niż jeden sezon.

czytaj dalej

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.1

Czyli podsumowanie cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego.

czytaj dalej

Jeszcze nie wybrałaś /-eś wymarzonego mieszkania?

Pobierz darmową checklistę do uzupełnienia i bądź przygotowana(-y) na mądry, świadomy i dobry wybór swojego miejsca na ziemi.