Kalkulator remontu

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z architektem wnętrz?

Remont i urządzanie domu wymagają od nas kontaktów z wieloma podwykonawcami, sprzedawcami oraz innymi specjalistami. Z jednymi z nich zobaczymy się raz w życiu, natomiast z innymi będziemy musieli kontaktować się miesiącami. Jedną z osób, z którą najdłużej będziemy współpracować, jest architekt wnętrz.

Projektant to osoba, której zadaniem jest przekształcenie pustych, niefunkcjonalnych lub zniszczonych przestrzeni w estetyczny, wygodny i harmonijny dom. Architekci wnętrz to kreatywni specjaliści, którzy łączą w sobie umiejętność projektowania, techniczną wiedzę i ogromną wyobraźnię.

Aby jak najlepiej skorzystać ze swoich zasobów i stworzyć wnętrza, odpowiadające na potrzeby oraz oczekiwania jego mieszkańców, muszą spełnić pewne warunki. Jakie? Jak przygotować się do rozmowy ze specjalistą projektowania wnętrz, aby być zadowolonym z jego pracy? Na co zwrócić szczególną uwagę? O tym wszystkim przeczytasz w artykule.

Przed pierwszym spotkaniem z projektantem wnętrz…

Są 3 podstawowe rzeczy, które musisz sobie przygotować przed waszą pierwszą rozmową, aby przebiegła ona szybko i sprawnie. Należą do nich:

Kontakt do sprawdzonego, polecanego architekta

Wiem, że to podstawa, ale zdecydowanie warto o tym wspomnieć. Szukając specjalisty najlepiej zdecydować się na kogoś sprawdzonego, kto cieszy się pozytywnymi opiniami, najlepiej wśród naszych znajomych. Czy to jednak zagwarantuje nam owocną współpracę? Niekoniecznie. Każdy z nas ma inne oczekiwania, inny sposób współpracy itp.

Jeśli już przy pierwszym kontakcie np. telefonicznym, czujesz, że coś jest nie tak, że nie ma fal — odpuść i poszukaj kogoś innego. Nie ma sensu męczyć się miesiącami z kimś, kto nas nie rozumie, irytuje lub pracuje w sposób, który jest dla nas nie do przyjęcia. Z takiej współpracy nic dobrego nie wyjdzie.

Inspiracje

Przed pierwszym spotkaniem koniecznie przygotuj swoje inspiracje, czyli zdjęcia wnętrz, konkretnych podobających się nam elementów i mebli. Jeśli uda Ci się znaleźć, możesz też zabrać ze sobą katalogi, przykłady projektów, którymi chcesz się zainspirować. Jeśli masz własne rysunki i szkice — koniecznie miej je ze sobą! Im większa dawka inspiracji, tym łatwiej będzie projektantowi zrozumieć i wstrzelić się w Twój styl oraz gust.

Budżet

Doskonale wiem, jak trudno jest oszacować budżet, ale bez niego Twój projektant wnętrz nie będzie wiedział, jak ma pracować. Chociaż szacunkowy wkład, jaki macie na ten cel pozwoli architektowi odpowiednio rozdysponować koszta i stworzyć projekt, który jednocześnie będzie zawierał wszystkie istotne dla Was elementy oraz nie przekroczy określonej kwoty. Bez poznania budżetu nie da się pracować i z pewnością nie będziecie zadowoleni albo z projektu, albo z jego wyceny.

Zastanawiasz się jak oszacować budżet? [Kliknij i skorzystaj z darmowego kalkulatora remontu]

Pierwsze spotkanie z architektem wnętrz

Nie musisz się na czymś znać w 100%, aby móc to ocenić. W Twojej współpracy z projektantem najważniejsze będą: komunikacja i zaangażowanie. Pierwsze spotkanie powinno być najdłuższe, ponieważ to właśnie czas, kiedy powinniście omówić wszystko, całą wizję na remont i jego efekty. Wyłożenie specjaliście wszystkiego, co jest dla nas istotne już w tym momencie, z pewnością pozwoli Wam uniknąć pomyłek, niezrozumienia i błędów z niego wynikających. Dlatego od razu, koniecznie…

Przedstaw swoje oczekiwania oraz cele

Projektant musi znać je już od samego początku! To Twoje oczekiwania powinny być podstawą do stworzenia projektu. Dobry architekt od razu też powie Ci, co jest realne do zrobienia, a co trzeba będzie zmodyfikować pod Twoje potrzeby. Nie wszystko też, co początkowo wydaje Ci się funkcjonalne lub pasujące do Ciebie, w rzeczywistości takie będzie. Po to masz obok siebie doświadczonego specjalistę, aby znając Twoje cele i potrzeby mógł doradzić Ci, co najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. Postaw na szczerość i nie bój się zadawać pytań.

Skorzystaj z listy 13 pytań do architekta wnętrz

Jasne, musisz szczerze mówić i zadawać pytania… Ale jakie pytania? O co koniecznie należy zapytać projektanta? Rozumiem, że możesz tego nie wiedzieć, tym bardziej, jeśli to Twoja pierwsza współpraca z architektem wnętrz. Z tego powodu postanowiłam przygotować dla Ciebie listę 13 pytań, które koniecznie muszą wybrzmieć na Waszym pierwszym spotkaniu.

Wykorzystaj fakt, że masz do czynienia z ekspertem i koniecznie wypytaj o kwestie, które mogą Ci się przydać lub zmienić Twoje nastawienie do niektórych kwestii:

  1. Jak się przygotować do aranżacji domu?
  2. Jakie są aktualne trendy w projektowaniu wnętrz?
  3. Jakie rozwiązania pozwolą optymalnie wykorzystać przestrzeń w nowym domu?
  4. Jakie materiały i wykończenia są obecnie popularne oraz wyróżniają się wysoką trwałością?
  5. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu wnętrza domu dla rodziny?

Takie podstawy pozwolą Ci od razu zestawić swoje wyobrażenia i pomysły z tym, jak ma się to do Twojej sytuacji życiowej oraz rynkowej. Oprócz kwestii stricte wnętrzarskich zapytaj również o bardziej personalne sprawy, czyli:

  1. Jakie Twój architekt posiada doświadczenie w projektowaniu wnętrz domów podobnych do tego, który zamierzasz zakupić/ wyremontować (zwróć uwagę na referencje od innych klientów).
  2. Jakie ma podejście do pracy z klientami? Jakie preferuje kroki w procesie projektowania wnętrz?
  3. Czy specjalizuje się w jakimś konkretnym rodzaju projektów wnętrz, takim jak kuchnie, łazienki, czy przestrzenie ogólnego użytku?
  4. Jakie ma preferencje co do używanych materiałów i technologii w projektach wnętrz? Czy uwzględnia zrównoważone rozwiązania?
  5. Jakie jest jego podejście do budżetowania projektów? Jak nim zarządza i kontroluje koszty?
  6. Czy będzie mógł polecić Ci sprawdzone ekipy wykończeniowe oraz innych podwykonawców, którzy zrealizują Twój projekt ?
  7. Jak wygląda proces dostosowywania projektu do Twoich uwag oraz jakie narzędzia wykorzystuje do zrozumienia preferencji klientów?
  8. Jak często i w jakiej formie śledzi postęp prac i komunikuje się z klientem podczas trwania projektu?

 

Jeśli przed lub w trakcie spotkania przyjdą Ci do głowy inne pytania, to koniecznie je zadaj! Powierzając projekt swojemu architektowi musisz mieć do niego zaufanie oraz wiedzę, o tym kim jest i jak pracuje.

Pamiętaj, że przede wszystkim liczy się dobry flow i energia. Jeśli mimo wspaniałych referencji nie do końca to czujesz — może warto zmienić projektanta? Im szybciej to zrobisz i znajdziesz odpowiednią osobę, tym lepiej. Kiedy prace w Twoim domu już ruszą z pewnością będzie ciężej dokonać takiej rotacji specjalisty.

Powiązane artykuły

TRENDY WE WNĘTRZACH

Istnieją dwie grupy trendów wnętrzarskich. Pierwsze charakteryzują się tym, że są długotrwałe i zostaną z nami przez dłużej niż jeden sezon.

czytaj dalej

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.1

Czyli podsumowanie cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego.

czytaj dalej

Dowiedz się, jak zarządzać budżetem remontowym, aby realizować swoje projekty bez przekraczania kosztów.

Zapisz się na listę oczekujących na KURS ONLINE, aby być pierwszą/-ym, która/-y dowie się o terminie przedsprzedaży oraz specjalnych promocjach!

Jeszcze nie wybrałaś /-eś wymarzonego mieszkania?

Pobierz darmową checklistę do uzupełnienia i bądź przygotowana(-y) na mądry, świadomy i dobry wybór swojego miejsca na ziemi.