Kalkulator remontu

Trendy, które nie wyjdą szybko z mody

Świat designu, wystroju wnętrz i rynek materiałów wykończeniowych trochę tak samo jak świat mody kreuje co chwile nowe trendy. Nowe materiały, nowe inspiracje, moda na konkretne kształty i kolory – to już nawet w świecie fashion jest odbierane jako szkodliwe dla ekologii i napędzanie konsumpcjonizmu. W branży wystroju wnętrz takie krótkie i mocne trendy mnie odstraszają jeszcze bardziej.

W projektowaniu komercyjnym obowiązuje zasada, że tworzy się wnętrze na 5 lat. Zużycie materiałów, ale też atrakcyjność koncepcji i cały biznes plan spina się właśnie w takim okresie. Jednak w realizacjach mieszkaniowych okres ten może być zdecydowanie dłuższy. Wszystko zależy od naszych preferencji i planów, ale tu wnętrza mogą się „starzeć” dużo lepiej a hasło „ponadczasowe” pojawia się coraz częściej.

Przeanalizowałam więc kilka z obowiązujących trendów i przedstawiam wam moje typy, które moim zdaniem pozostaną z nami na dłużej.

1. Małe rozmiary płytek ściennych

Różnie nazywane np. płytki cegiełki, listewki, kafle, kafelki oraz mozaiki. Ten trend to powrót i silnie nawiązanie do tradycyjnie produkowanych płytek na południu i zachodzie Europy. Kiedyś rozmiar 10×10, 5×20, 20×20 był kojarzony ze stylem klasycznym i często stosowany np. na pas między blatem a szafkami górnymi w kuchni. Dziś te rozmiary płytek produkowane są też w nowoczesnej formie – matowe, pastelowe, ze strukturą 3d lub nadrukami, a ich rozmiary dają nieskończone wręcz możliwości różnego układu. Dzięki temu możemy je wykorzystać do aranżacji wnętrz w niemalże każdym stylu.

Na listach wyposażenia znajdziesz je w kolorze białym w stylu Przytulne Scandi oraz w kolorze i bieli w stylu Cozy Loft.

2. Naturalna paleta barw

Kolory ziemi. Jak miałabym podsumować zmiany w trendach i największy problem polskich mieszkań od czasów transformacji to byłoby to: 1990-2000 – połączanie ciepłego, żółtawego beżu i ciemnego brązu (efekt ciemnego, przytłaczającego wnętrza) 2000-2015 – chłodna biel i szarość podbita niebieskawym odcieniem światła LED (wnętrze chłodne, „szpitalne”). To teraz zróbmy mix i powstanie nam paleta najbardziej zbliżona do tej występującej w naturze – przygaszone beże, kremowa biel, odcienie naturalnie występujących kamieni i drewna. Takie zestawienie nie dość, że nigdy nie wyjdzie z mody to też nie będzie powodowało skojarzeń z jakimś konkretnym trendem.

Na listach wyposażenia najwięcej naturalnych odniesień do tej palety barw znajdziesz w stylu Jasny Minimal i przytulne Scandi. Ale właściwie na każdej z list baza materiałów jest bardzo ponadczasowa i może być uzupełniona mocniejszymi akcentami.

3. Mix stare & nowe

Wnętrza z kilkoma odniesieniami do stylu retro lub francuskiego. Jest to trend, który od kilku lat przyjął się na rynku i ma swoje różne wersje w zależności od genezy i lokalizacji wnętrza. W moim odczuciu w tym trendzie można urządzić stylowe mieszkanie vintage w bloku z lat 70-tych, apartament art-deco w odrestaurowanej kamienicy, czy wnętrze domu typu stodoła na przedmieściach, gdzie do nowoczesnego wnętrza włączamy elementy historyczne i charakterystyczne dla danego regionu. Do tego trendu trzeba mieć duże wyczucie, bo bardzo ważne są proporcje użytych mebli i materiałów oraz wiedza na temat pochodzenia konkretnych inspiracji czy mebli.

Jeśli podoba Ci się klasyczny styl paryskich kamienic, gdzie ściany zdobione są sztukaterią a wnętrza uzupełnione o nowoczesne w formie meble to znajdziesz takie połączanie na liście wyposażenia w stylu Classic Glam.

Classic Glam
Classic Glam
Classic Glam

4. Botaniczny raj

Można to nazwać trendem ale tak naprawdę, to kierunek czy styl życia który propagowany jest już od kilku lat i na pewno będzie się przewijał w projektach i realizacjach jeszcze długo. Chcemy zaprosić ogród do wnętrza a tym samym poprawić swoją aurę dodając naturalną zieleń. Mogą być to rośliny naturalnie występujące w naszej szerokości geograficznej ale też nieco bardziej wymyślne i tropikalne okazy. Przypominają nam nasze wakacyjne wyjazdy, sprawiają, że wnętrze zaczyna wyglądać nieco bardziej luksusowo lub wiejsko – kwiatami i zielenią wewnątrz jesteśmy w stanie podkręcić każdy styl.

@caginkargi, Unsplash License

Sprawdź również wpis o stylach z ubiegłego roku. Jeśli chcesz oszacować koszt zakupu wyposażenia i materiałów w zależności od wybranego stylu i standardu, skorzystaj z kalkulatora. W mailu z oszacowanym kosztem otrzymasz również możliwość zakupu opracowanych list zakupowych z materiałami i wyposażeniem oraz projektu online.

Powiązane artykuły

TRENDY WE WNĘTRZACH

Istnieją dwie grupy trendów wnętrzarskich. Pierwsze charakteryzują się tym, że są długotrwałe i zostaną z nami przez dłużej niż jeden sezon.

czytaj dalej

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.1

Czyli podsumowanie cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego.

czytaj dalej

Jeszcze nie wybrałaś /-eś wymarzonego mieszkania?

Pobierz darmową checklistę do uzupełnienia i bądź przygotowana(-y) na mądry, świadomy i dobry wybór swojego miejsca na ziemi.