Kalkulator remontu

Jak urządzić małe mieszkanie?

Zastanawiasz się nad tym jak urządzić małe mieszkanie? Zacznijmy od tego, że to, czy mieszkanie jest małe czy duże to kwestia bardzo relatywna.

Dla jednego kawalerka o powierzchni 36 m2 będzie ciasna a inny z powodzeniem będzie tam mieszkał z partnerem i dzieckiem oraz psem. 

Zajrzyjmy zatem do statystyk. Jeśli na jednego mieszkańca przypadało średnio 29 m2 w Polsce w roku 2021 to wszystko, co jest poniżej tego metrażu można uznać za małe. 

Źródło: TVN24

Elementy wystroju mieszkania, które mają ogromny wpływ na to, jak będzie się nam w nim żyło możemy podzielić na 2 kategorie: funkcjonalne i stylistyczne.

Jak urządzić małe mieszkanie?

Poniżej przeczytasz, jakie tricki zastosować aby urządzić małe mieszkanie by było komfortowe i wygodne oraz na jakie materiały wykończeniowe postawić, aby wydawało się większe.

Funkcjonalne

Tu zadbamy o to, aby nawet na małej powierzchni znaleźć odpowiednią ilość miejsca dla wykonywania twoich codziennych czynności oraz do przechowywania rzeczy. 

  • Wykorzystanie wysokości do przechowywania – pamiętaj, że mała powierzchnia podłogi to nie takie wielkie zmartwienie, masz przecież do dyspozycji całkiem spora powierzchnię ścian. Polecam Ci zastosować wysokie szafy, polki pod sufitem czy rozwiązania typu „pawlacz” na rzadko używane sezonowe rzeczy. 

  • Zaplanuj swój dzień i znajdź miejsce na każdą czynność w mieszkaniu. Podczas planowania układu mebli zwróć uwagę na to, z czego faktycznie korzystasz i jakie te sprzęty mają wielkości. Być może nie potrzebujesz np. zestawu z kanapą i 2 foteli bo nie organizujesz wieczorków filmowych dla gości a sam zadowolisz się wygodna kanapą długości 200 cm. Sprawdź jakiej wielkości biurko do pracy jest dla Ciebie najwygodniejsze – gdy pracujesz na laptopie starczy Ci dosyć wąski blat, a gdy masz ustawione duże monitory i komputer stacjonarny będziesz potrzebował więcej miejsca. 

  • Podziel mieszkanie na strefy tak, aby można było z niego korzystać w różnoraki sposób nawet przez kilku użytkowników – pracujesz z domu tak samo jak Twój partner? W domu są dzieci w wieku szkolnym, które po południu potrzebują miejsca do zabawy i nauki? Zaplanuj takie podziały przestrzeni, które umożliwią Wam wspólne korzystanie ze stref bez konfliktów. 

  • Niestandardowe rozwiązania – łóżko na podeście, rozkładany blat stołu, wyspa w kuchni zamiast stołu – wszystkie z tych elementów pomogą Ci w newralgicznych sytuacjach.

Stylistyczne

W tym miejscu zadbamy o to, aby małej przestrzeni nie przytłoczyć zbyt dużą ilością deseni i wzorów. 

  • Sprzyjające będą jasne barwy i gładkie powierzchnie – sam fakt białych lub jasnych ścian to jedno, liczy się tez sposób odbijania światła. Materiałem najbardziej działającym na korzyść jest np. jednolita jasna płyta mdf lakierowana na tzw półmat.

  • Powierzchnie o jednorodnym materiale – mam tu na myśli podłogi, fronty mebli czy ściany w łazience – małe przestrzenie lubią jednolite wzory. Unikaj tapet czy płytek, które mają duże wzory i trzeba je oglądać z dystansu. Skup się na drobnych teksturach takich jak mozaika, drewno, len.

  • Postaw na lekkość – przepływ powietrza to słowo klucz – planując styl i rodzaj mebli pomysł czy będzie wokół nich wystarczająco miejsca, aby nie wyglądały na stłoczone. Wybieraj meble na nóżkach i wąskimi podramiennikami. 

  • Lustro, szkło i wszystko, co odbija światło – tak zwana ostatnia deska ratunku ale tez najbardziej skuteczna metoda aby optycznie powiększyć przestrzeń to lustra. Możesz zastosować je tradycyjnie w lustrze oraz w strefie wejście ale sprawdzą się tez w korytarzach, nad komoda w salonie czy w gabinecie. 

Pamiętaj, ze małe mieszkanie wymaga od Ciebie nieco więcej kreatywności w planowaniu, ale dzięki poszukiwaniom innowacyjnych rozwiązań jesteś w stanie stworzyć swoje wyjątkowe miejsce do życia. 

Pokazuję Ci poniżej wnętrze salonu i kuchni, które ma tylko nieco ponad 20 m2. A udało się tu zmieścić półwysep w kuchni i huśtawkę – w sten sposób spełniły się 2 największe marzenia Pani Anity. Nietypowym rozwiązaniem jest tu stół chowany częściowo pod blatem kuchennym – na czas przyjmowania gości zajmuje on wtedy miejsce centralnie w salonie. 

Projekt taki jak ten możesz zamówić i zrealizować nawet bez wychodzenia z domu. Już nie musisz zastanawiać się jak urządzić małe mieszkanie. Przeczytaj TU jak wygląda współpraca online. 

Cenę projektu poznasz od razu po uzupełnieniu kilku kroków w KALKULATORZE. Rozpocznij liczenie.  

Powiązane artykuły

TRENDY WE WNĘTRZACH

Istnieją dwie grupy trendów wnętrzarskich. Pierwsze charakteryzują się tym, że są długotrwałe i zostaną z nami przez dłużej niż jeden sezon.

czytaj dalej

ILE KOSZTUJE REMONT CZ.1

Czyli podsumowanie cyklu, który pojawiał się regularnie na moim Instagramie, aby obalać mity i przedstawiać fakty, związane z przygotowywaniem budżetu remontowego.

czytaj dalej

Jeszcze nie wybrałaś /-eś wymarzonego mieszkania?

Pobierz darmową checklistę do uzupełnienia i bądź przygotowana(-y) na mądry, świadomy i dobry wybór swojego miejsca na ziemi.